ВАЖНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ЗА ПЕНЗИОНЕРЕ: Ево како можете да имате право на више пензија
Уколико осигураник Фонда за пензијско и инвалидско осигурање оствари право на старосну пензију, а уједно стекне право и на, рецимо, породичну пензију преминулог супружника који ју је такође остварио по домаћим прописима, могућност да рачуна на оба износа фактички не постоји.
Како прописује Закон о пензијском и инвалидском осигурању ("Сл. гласник РС", бр. 34/2003, 64/2004 - одлука УСРС, 84/2004 - др. закон, 85/2005, 101/2005 - др. закон, 63/2006 - одлука УСРС, 5/2009, 107/2009, 101/2010, 93/2012, 62/2013, 108/2013, 75/2014 и 142/2014), то правило се не односи само на истовремено примање две пензије, истичу надлежни у Фонду ПИО, већ и у случају да у оптицају буде више врста пензија.
То значи да на територији Србије корисник може користити само једну од тих пензија, и то по сопственом избору. Ситуација је ипак другачија када корисник оствари право на пензију по прописима различитих земаља.
ПОТЕЗ КОЈИ ЈЕ ПУТИНУ ОМОГУЋИО ДА КОНТРОЛИШЕ СВЕТ: "Тајни тријумф" - због овог је Русија у победничкој позицији
"БИЋЕ ТЕШКО ЛЕТО, ЈОШ ТЕЖА ЈЕСЕН И НАЈТЕЖА ЗИМА" Вучић најавио: Ускоро излазимо са мерама за штедњу струје
ЗА КРЕЧЕЊЕ МИНИМУМ 50.000 ДИНАРА! Шок цене молераја у Србији, али то није једини проблем
- Тада је могуће остварити право на више пензија, у складу са условима и законом сваке појединачне земље. У остваривању тих права наш фонд примењује 28 међународних споразума о социјалном осигурању са другим државама, по основу којих грађани остварују своја права. Реализују их управо осигураници који су навршили део стажа у Србији, а део у другој држави, с којом је Србија потписала и примењује уговор о социјалном осигурању. Права се остварују по националним законима који важе у свакој од тих земаља - напомињу у Фонду ПИО.
Ова институција исплаћује пензију само на основу стажа који је навршен по прописима Србије, док за радни стаж остварен у другој држави пензију исплаћује носилац пензијског и инвалидског осигурања дате државе. У том смислу фонд има једино податке о пензијама које се исплаћују у иностранство на основу стажа осигурања навршеног у Србији.
- Пензије и остала права остварена у Србији стижу у 26 земаља света, не рачунајући бивше југословенске републике. Према подацима за претходну годину, од укупно 12.584 корисника, више од половине њих живи у Немачкој – 8.469, а затим следи Аустрија са 1.933 особе, Мађарска у којој су 622 корисника, у Шведској, где је 304 корисника, потом Француска са 246 особа, Швајцарска, где има 190 њих, Америка са 130, Чешка са 130 корисника.... У Бразил и Грчку шаље се по једна пензија, у Мексико две, Русију и Нови Зеланд по три, у Турску четири... – набрајају у Фонду ПИО.
У току минуле године по овом основу трансферисано је укупно 1,264 милијарди динара, а ове принадлежности исплаћују се тромесечно, због високих административних трошкова и релативно ниских износа.
Осим тога, Фонд ПИО исплаћује пензије и остала права за 44.869 корисника (подаци за прошлу годину) који живе у државама бивше СФРЈ (Република Српска – 11.650, Хрватска – 10.613, Федерација БиХ – 7.997, Црна Гора – 5.958, Македонија – 5.510 и Словенија – 3.141). Ови пензиони чекови исплаћују се сваког месеца, то јест крајем месеца за претходни месец.
У случајевима да подносилац захтева испуњава услове за признавање права на пензију само на основу стажа навршеног у Србији, утврђује се право на такозвану самосталну пензију. Уколико подносилац захтева нема довољно стажа да би било признато право на пензију, сабирају се и периоди осигурања навршени у држави уговорници и утврђује се право на "сразмерни део пензије", с тим што фонд исплаћује пензију само за део стажа који је навршен по српским прописима.
- Фонд је у обавези да у име подносиоца захтева, домаћег држављанина, спроведе комплетан поступак остваривања права у другој држави. Захтев се, уз осталу документацију, подноси дирекцији фонда, одељењу за пензијско и инвалидско осигурање по међународним уговорима - напомињу у фонду. Ова институција са фондовима других држава на прописаним обрасцима и по утврђеним процедурама размењује информације потребне за спровођење поступка остваривања права, односно спроводи поступак потврђивања стажа оствареног у другој држави. Права се остварују по националним законима који важе у свакој од држава.