ВЕЛИКИ ПОТЕНЦИЈАЛ: Нови Сад постаје престоница најпрофитабилније индустрије
О домаћим гејминг програмерима заиста стижу речи хвале са свих меридијана.
Када је једна од највећих америчких компанија за производњу видео-игара купила једну новосадску фирму из те области, постало је јасно да је наш град привукао пажњу светске индустрије видео игара.
Захваљујући све већем броју програмера који се баве такозваним гејмингом, за Нови Сад се сада са правом говори да има огроман потенцијал за инжењере у овој области.
МОЖЕ СЕ НАЋИ ЗА 70 ДИНАРА ПО КИЛОГРАМУ! Док цене намирница расту, ова је ЗНАТНО ПОЈЕФТИНИЛА
ЦЕНЕ У НЕМАЧКОЈ ЕКСПЛОДИРАЛЕ: Потрошачи и привреда трпе огромно оптерећење, овако раније није било!
ОД НОВОГ САДА ДО БЕОГРАДА ЗА 30 МИНУТА: Ускоро завршетак радова на БРЗОЈ ПРУЗИ, ево када ће бити пуштена у РАД
- Гејм индустрија је профитабилнија од читавог Холивуда и читаве музичке светске индустрије заједно - каже Никола Гарабандић, програмер видео-игара.
И то су очито схватили многи у Новом Саду, а којима је програмирање блиско.
Све више је компанија које се базирају на рад на овом атрактивном тржишту, али је убедљиво највише новосадских фриленсера – дизајнера видео-игара који раде за највеће светске фирме, какав је случај и са Николом Гарабандићем.
- У претходне две године радим за једну холандску фирму, развијам "пуцачину" из првог лица, која се зове "Исонзо", а пре ње смо радили "Тананберг". Пре ње сам радио и на "пуцачини" из ове фараншизе која се зове "Вердун", наводи он.
А игра "Вердун" продата је у више милиона примерака и једна је од најиграних онлајн игара са радњом смештеном у Првом светском рату.
Према мишљењу стручне јавности, Нови Сад красе изузетно вредни програмери и добри предавачи који лако преусмеравају студенте у привреду.
О томе сведоче и бројни стартапи.
- Махом се те фирме дотичу гејминг индустрије. Неки 3Д моделирање, "artwork" ili нешто треће. То је толико велика индустрија у којој има много сегмената који могу да се покрију и онда ти ако имаш добру идеју, онда као да те ова околина само некако подигне и каже "Ево, изволи, бави се тиме" - наводи Миња Кефер, е-спорт водитељ.
О домаћим гејминг програмерима заиста стижу речи хвале са свих меридијана.
- Једна од ствари које чине сарадњу лаком са програмерима из Србије јесте иста радна етика какву имамо и ми у Скандинавији. То значи да су отворени за сугестије, имају своје мишљење и не либе се да преузме одговорност. А када се ради у великим тимовима, то је веома значајно - оцењује Торбјан Лингард Соренсен, власник данске компаније "Полуспице".
Репутација коју имају, чини новосадске програмене видео игара изузетно траженим.
Иако би број оних који се бави овим послом могао бити знатно већи, тренутно готово и не постоји нека нова популарна видео игра, а на којој није учествовао бар неко из Новог Сада.
С обзиром на то да је овај посао све плаћенији, извесно је да ће расти и број програмера који желе да се баве гејмингом.