Вести са берзе: Долар прошле недеље ојачао највише у последњих 15 месеци
Доларов индекс, који показује вредност америчке у односу на шест најважнијих светских валута, прошле недеље је ојачао 1,4 посто, на 90,42 бода
На светским валутним тржиштима долар је прошле недеље према корпи валута ојачао 1,4 посто, што је његов највећи недељни добитак у последњих 15 месеци, док је курс евра оштро пао.
Прочитајте и:
Доларов индекс, који показује вредност америчке у односу на шест најважнијих светских валута, прошле недеље је ојачао 1,4 посто, на 90,42 бода. Притом је цена америчке валуте према јапанској ослабила 1,2 посто, на 108,80 јена, близу најниже вредности у четири месеца.
Долар је знатно ојачао према европској валути, па је вредност евра потонула 1,7 посто, на 1,2250 долара. Америчка валута је недељама била под притиском због тога што је све јасније да америчка централна банка више неће бити једина велика банка у свету која затеже монетарну политику.
Банкари упозоравају: Многе валуте ће пасти на нулу, спремите се да изгубите све
То се у овој години очекује и од других великих централних банака, првенствено европске, која би могла укинути дугогодишње подстицајне мере. Прошле недеље је дошло до наглог заокрета на тржиштима валута, што је понајвише последица оштрог пада цена деоница на светским берзама.
На Волстриту су прошле недеље водећи индекси потонули више од 5 одсто, највише у последње две године, што је негативно утицало и на остале највеће берзе у свету. То је последица страховања улагача од јачања инфлације, што би могло навести америчку централну банку на убрзање темпа повећања камата.
Фед је лани повећао цену новца у три наврата за по 0,25 постотних бодова, а очекује се да ће ове године додатно повећати камате у два до три наврата, почевши од марта. Због тога расту приноси, па је принос на 10-годишње америчке обвезнице у понедељак досегнуо 2,885 посто, највишу разлику у четири године. Касније је, додуше, нешто пао, али не значајније, а раст приноса подстакао је успон вредности долара.
Стефен Гало, валутни аналитичар у компанији БМО Цапитал Маркетс, каже да је ова распродаја на тржиштима деоница и ризичне имовине довела до здраве корекције на тржиштима валута. Због пада берзи, улагачи су окренули према валутама које се сматрају сигурнијим уточиштем за капитал у несигурна времена, као што су јапанска и швајцарска.
ПРЕОКРЕТ: Поново мир на Волстриту, акције у благом плусу
Тако је вредност швајцарског франка према евру током недеље накратко досегнуо највише разине у последња четири месеца. Пре прошлонедељног хаоса на тржиштима, међу популарнијим потезима улагача биле су куповине евра због очекивања да ће Европска централна банка (ЕЦБ) поступно почети смањивати издашне монетарне подстицаје у еврозони.
Исто тако, популарне су биле и продаје јена темељем стајалишта да ће јапанска централна банка Банк оф Јапан (БОЈ) бити последња која ће окончати циклус врло лабаве монетарне политике. Међутим, то се прошле недеље променило, па је јапанска валута ојачала према долару, док је евро ослабио.
ЕЦБ: Банке у Великој Британији и ЕУ да се спреме и за "тврди" Брегзит
Упркос прошлонедељном расту, вредност долара према корпи валута и даље је у минусу од почетка године, нешто више од 1,5 одсто.