Владимир Лучић: Телеком се бори за Србе и Бриселски споразум!
Када Приштини у августу није успело да нас укину, прешли су на “план б” да по сваку цену зауставе наше ширење.
На територији Косова и Метохије, 30.000 домаћинстава користи услуге Телекома Србија, наш интернет, телевизију и мобилну телефонију, и тиме чинимо један важан аспект нормалног живота косовских Срба. Гушење Телекома значило би сигнал и Србима на КиМ да треба да се иселе, што је очигледно циљ Куртијеве администрације. Али, сигуран сам у нашу победу, поручио је генерални директор Телекома Србија Владимир Лучић данас у гостовању на РТС.
"НИКО У СРБИЈИ НЕ СМЕ ДА ПРИМИ МАЊЕ ОД 47.000 ДИНАРА" Вучић најавио повећање пензија од Нове године
АМЕРИКА ВИШЕ НИЈЕ ЛИДЕР СВЕТСКЕ ЕКОНОМИЈЕ?! "Покретање оружаних сукоба, ратови санкцијама, организовање терористичких напада нису дали резултате"
Од Нове године се повећава МИНИМАЛАЦ у Србији: Погледајте колико ће износити
Телеком је од октобра 2015. присутан на Косову преко ћерке-фирме МТС, основане у складу са Бриселским споразумом. Радило се без већих проблема све до августа 2023, када је Приштина задала снажан ударац: покушај потпуне забране овог оператера, који је са 250 запослених уједно и највећа српска компанија на КиМ.
- Када им у августу није успело да нас укину, прешли су на “план б”, а то је да по сваку цену зауставе наше ширење. У том циљу одлучили су се на ретроактивну примену закона, што је потпуно супротно европским правним нормама и принципима владавине права. Не само што су нас казнили због аквизиција малих оператера из српских енклава 2019, позивајући се на касније усвојене прописе, већ хоће да их сада преиспитају, да после четири-пет година тражимо дозволу, и још покушавају да спрече све наше нове аквизиције. Циљ је да се заустави ширење Телекома, који је једини у стању да Србима на КиМ пружа услуге највећег квалитета и у складу с њиховим потребама - објаснио је Владимир Лучић.
Први човек Телекома је нагласио да се косовска Комисија за заштиту конкуренције понаша као да је заправо комисија за забрану конкуренције, јер хоће да зауставе и угуше једну компанију само зато јер има седиште у Београду. Директор те комисије је чак месецима унапред говорио каква ће одлука бити донета против МТС.
- Као што смо имали подршку САД и ЕУ када је Приштина покушала да нас забрани, тако и сада очекујем њихову позитивну реакцију, од Брисела и снажнију него тада. Европска комисија пажљиво надгледа рад свих комисија за заштиту конкуренције у целој Европи и уверен сам да неће дозволити скандалозно кршење стандарда и принципа ЕУ у случају који Куртијева администрација води против Телекома - истакао је Лучић.
Он је указао и на једну занимљиву правилност у понашању Приштине: покушај забране МТС догодио се почетком августа ове године, када западне дипломате крећу на колективни летњи одмор, а одлука о драконској казни за МТС и оспоравање аквизиција темпирани су за крај децембра, уочи грегоријанског Божића и Нове године, када је такође нерадни период за амбасаде и институције.
- Куртијева администрација очито рачуна на то да ће ударци на Телеком уочи празника да успоре нашу реакцију и реакцију западних дипломата, али могу да им поручим да то није случај, добро смо се организовали и имамо интензивне контакте са свим важним адресама. МТС на Косову постоји у складу са Бриселским споразумом, као једна од његових светлих тачака, у нашем раду стриктно примењујемо одредбе тог споразума и противправни удари Приштине на МТС уједно су удари на Бриселски споразум - упозорио је Владимир Лучић.
Споразум из 2013. налаже и расписивање тендера за трећег мобилног оператера, што Приштина до данас није урадила.
- Када су кренули од августа да нас малтретирају, ми смо кренули у одговор, не само да се бранимо, већ да тражимо испуњење и те одредбе Бриселског споразума о трећем оператеру. Као што смо ове године успели да се одбранимо од покушаја забране МТС, потпуно сам уверен да ћемо у 2024. успешно решити проблем са аквизицијама, али не само то, већ да ћемо добити лиценцу да будемо оператер на целом Косову. Телеком Србија је убедљиво највећа и најуспешнија компанија за телекомуникације у региону бивше Југославије, једини смо заинтересовани за Косово и сигуран сам да ћемо да победимо и тамо - истакао је Владимир Лучић.
Радници МТС српски хероји
Од доласка Аљбина Куртија на власт у Приштини трају снажни притисци на Телеком Србија и његов МТС.
- Ми чак не обавештавамо јавност о свакој провокацији којој смо изложени на КиМ, а месецима трају без престанка. Радници МТС и цела фирма су под континуираним притисцима, на пример, пре неколико дана инспектори из Приштине и полиција су на неколико сати упали у наш дата-центар у Звечану тражећи ни сами не знамо шта. Наши запослени на Косову су озбиљни породични људи, наравно да их све то погађа, али они су и прави хероји, сервиси МТС функционишу беспрекорно, а мотивација радника је изузетно висока - изјавио је генерални директор Телекома Србија Владимир Лучић за РТС.
Планови, партнери и рекорди Телекома Србија
Говорећи о плановима Телекома за 2024, Владимир Лучић је нагласио међународна ширења компаније кроз пројекат за дијаспору.
- После Немачке и Турске у овој години, а Швајцарске и Аустрије у претходним, следеће године следи ширење на САД. Дакле, од 2024. компанија Телеком Србија покриваће 11 земаља са укупно преко 500 милиона становника. Притом, с обзиром на то да смо све кључне инвестиције већ обавили, међународна ширења не траже велика улагања, а сваки нови корисник доноси нам практично чисту зараду. Да је будућност Телекома одлична види се и на основу великог броја најугледнијих финансијских институција које сарађују са нама. Само ове године, која је економски била веома тешка на глобалном нивоу, добили смо четири важна партнера: Банк оф Америка, Дојче банка, Светска банка и ЕБРД. Око Телекома се ствара круг великих корпорација које подржавају нашу стратегију и трансформацију у успешну светску компанију - објаснио је Владимир Лучић.
Телеком Србија је за претходних пет година драматично повећао приходе и добит. Притом, 2023. биће рекордна: само на нивоу Србије приходи Телекома износиће око 1,15 милијарди евра, а оперативна добит биће преко 500 милиона евра. То представља раст прихода у односу на 2017, пре почетка трансформације, за преко 400 милиона евра, а оперативна добит је у односу на 2018, прву годину трансформације, чак 2,5 пута већа.
Уједно, број корисника је утростручен и непрестано се повећава. Тржишни удео Телекома сада износи преко 50 одсто, а до 2018. ова компанија као ТВ и интернет оператер у највећим градовима практично није ни постојала, са уделом мањим од један одсто.