Вучић у Шиду: Фабрика за прераду меса "Срем" је пример успешне приватизације
Укупна инвестиција у фабрику, са куповином, биће око 3,5 милиона евра
Председник Србије Александар Вучић посетио је данас фабрику за прераду меса Срем Шид, као пример успешне приватизације из стечаја и фирме којој су захваљујући новом Споразуму о слободној трговини с Турском, отворена врата за тамошње тржиште. Вучић је обишао погоне фабрике заједно са министром пољопривреде Браниславом Недимовићем.
Прочитајте и:
Вучић је након обиласка рекао да фабрика Срем Шид, која је понос сремске индустрије и целе Србије , од 2001. није радила.
- Уз нашу малу помоћ због постизања уговора са државом Турском, али пре свега вредним рукама радника, ми смо успели да Срем Шид после 17 година обновимо, да овако прелепо изгледа, да има 130 запослених. Сваки запослени у кланици, у преради, у припреми, запошљава још седам до десет људи на њиви пашњаку. Све је пало, све је разорено, а уговори са Турском су огромна шанса. То је за наше сељаке и фармере огромна прилика да раде више и да зарађују више. Ми очекујемо од пријатељске Турске, да траже више меса из Србије, а ми ћемо нашу квоту да испунимо. А да би сте знали колико је Турској потребно меса, да само Истанбул да нашим 5000 тона колико нам је годишња квота поједе за један дан. Наше месо је одличног квалитета и драго ми је што се наши турски пријатељи уверавају у то сваког дана - рекао је Вучић.
Како каже, разговарали су данас и верује да ће министар Недимовић већ у следећем буџету имати још већи подршку.
- Желимо да се у наредних пет година вратимо на ниво сточног фонда као што је био 1989.године. Уговори са Турском су огромна шанса. Ово је огромна прилика за наше фармере - рекао је Вучић.
Председник је истакао да од пријатељске Турске очекује да тражи више меса из наше земље, а да ће Србија њену квоту да испуни.
- А да би сте знали колико је Турској потребно меса, рећи ћу вам да само Истанбул наших 5000 тона колико нам је годишња квота, поједе за један дан. Наше месо је одличног квалитета и драго ми је што се наши турски пријатељи уверавају у то сваког дана - навео је Вучич.
Фабрика је из стечаја приватизована 25. априла ове године, а купио је конзорцијум фирми Агропапук из Кукујеваца и Индустрије меса Ђурђевић из Пећинаца.
Нови власници су уложили два милиона евра, запослили 130 радника и покренули производњу и већ у првом месецу рада извезли говеђе месо у Турску у вредности већој од милион евра.
До сада је у Срем Шиду обрађено месо 3.000 говеда и реализован извоз у Турску вредан око 3,5 милиона евра.
Инвестиција је реализована у линију клања, адаптацију и реконструкцију комплетног објекта са инфрастрктуром, линијом за расецање и обрађу говеђег меса и линију за паковање говеђег меса.
Укупна инвестиција у фабрику, са куповином, биће око 3,5 милиона евра.
Са почетком извоза меса у Турску и отварањем Срем Шида цена живе ваге говеда је скочила са 1,9 евра по килограму до 2,45 евра односно скоро 30 одсто.
Те две фирме, чланице конзорцијума, су међу водећим компанијама у индустрији прераде меса, са око 800 запослених, а годишње прераде више од 200.000 свиња и 20.000 говеда, уз обрт од око 80 милиона евра.
Због почетка рада фабрике Срем Шид, сточари су показали веће интересовање за повећање броја грла и останак на селу.
Одлука о куповини Срем Шида у стечају је донета након што је председник Вучић успоставио пословне и пријатељске везе Србије са Турском, што је фабрици из Шида "гарантовало" тржиште.
Како је раније најављено, према потписаном уговору до краја године ће у Турску отићи 4.000 тона говедине, а за следећу је већ договорено најмање 10.000 тона, у складу са Споразумом о слободној трговини са Турском.
Срем Шид је основан 1919. године под именом Срем и био је гигант домаће индустрије меса, који је од 2001. године био у стечају.
Пре стечаја је у фабрици било запослено и до 2.000 људи.
Та фабрика је приватизована после 17 година и више неуспешних покушаја преузимања.