За пет година ће све бити другачије: Милиони људи ће морати да промене свој посао којим се тренутно баве
Како наводе на сајту Светског економског форума, прави тренутак да се окупе стручњаци како би се дошло до закључка како да се "ресетује" свет рада у складу са новим изазовима који су га снашли.
Годинама бринемо да ли ће нам технологија преузети послове, а сада и епидемија ковида трансформише начин на који радимо и узрокује глобалну рецесију.
ЗАНИМАЊА БУДУЋНОСТИ У Србији расте број ДИГИТАЛНИХ МЕДИЈА: Ове вештине гарантују успешну каријеру и добру зараду
УСВОЈЕНО! ВЛАДА СРБИЈЕ ПОМАЖЕ ФИРМАМА: Обезбеђена ВЕЛИКА КОЛИЧИНА НОВЦА, измењена и уредба о мерама
СВЕТСКА БАНКА ПОБОЉШАЛА ПРОГНОЗУ: Пад привреде региона мањи од очекиваног!
Стога је, како наводе на сајту Светског економског форума, прави тренутак да се окупе стручњаци како би се дошло до закључка како да се "ресетује" свет рада у складу са новим изазовима који су га снашли.
Према проценама ове организације, већ за пет година машине ће радити у једнакој мери као људи. То ставља милионе радних места под ризик. Управо ово ће бити главна тема самита Светског економског форума који ће се одржати овог месеца.
Ипак, добра вест је да број радних места за које се очекује да ће бити створен кроз интеграцију технологије остати већи од броја оних радних места која ће нестати, поручила је генерална директора Светског економског форума Садија Захиди.
Милиони људи ће морати да мењају посао којим се тренутно баве, а чак и они који неће бити приморани да направе тако радикалне мере мораће да унапреде постојеће или усвоје нове вештине.
Без обзира да ли вам је потребно преквалификовање/усавршавање или не, очекује се да ће се најмање 40 одсто основних вештина сваког посла променити. То је огроман број који већина нас треба да прихвати, наводи се у тексту.
Закључак је, стога, да ће, у смислу задатака које обављамо, скоро половина онога што радимо изгледати другачије кроз пет година.