Истражујемо: Зашто нико неће да купи Јунајтед Групу? ШОЛАК НЕПОЖЕЉАН ЗА ИНВЕСТИТОРЕ
Нико не жели да сарађује са Шолаком
Инвестирање у Јунајтед Групу показало се као бацање гомиле пара у бунар без дна, пре свега због мегаломанских амбиција Драгана Шолака и аквизиција високог ризика тешких милијарде евра. Чињеница да Шолак, иако је мањински сувласник, фактички управља групацијом додатно растерује евентуалне купце.
Инвестициони фонд БЦ Партнерс већ годину дана очајнички покушава да изађе из заједничког бизниса са Драганом Шолаком, али већински власнички удео у Јунајтед Групи нико не жели да купи!
Потенцијални инвеститори широм света беже од Шолака и његове међународне хоботнице главом без обзира, за шта имају бројне и недвосмислене разлоге: астрономски дугови, рекордни губици, пословни модел на ивици чистог криминала, бројне међународне афере, као и личност овог тајкуна, с којим се нормална пословна сарадња сматра за нешто немогуће.
Инвестирање у Јунајтед Групу досад се показало као бацање гомиле пара у бунар без дна, пре свега због Шолакових мегаломанских амбиција и високоризичних аквизиција тешких милијарде евра. Чињеница да Шолак, иако је мањински сувласник, фактички управља групацијом додатно растерује евентуалне купце.
Према најновијим незваничним информацијама, БЦ Партнерс су чак ступили у контакт са потенцијалним инвеститорима са Блиског истока, из арапског света, у немогућности да на Западу нађу икога ко жели да буде нови већински власник Јунајтед Групе.
Било би занимљиво видети реакције утицајних западних адреса, пре свега у Вашингтону и Бриселу, на чију подршку је Шолак досад покушавао да се ослони, уколико би му се бизнис претворио у “Арапску групу”. То је сценарио који би овај тајкун, грчевито везан за поједине западне политичке и лобистичке структуре, из све снаге хтео да избегне.
Право стање ствари са финансијама Јунајтед Групе представља мистерију, извештаји о пословању третирају се као највећа тајна, доступна само њеним сувласницима. Међутим, истраживачки новинари с времена на време успеју да дођу до поузданих информација, па је недавно објављено да се та групација у јануару ове године задужила за додатне 2 милијарде евра, како би вратила део претходно узетих дугова који им у периоду 2024-2026. стижу на наплату.
Према резултатима истраживања новинара у Грчкој, која нико није демантовао, Јунајтед Група је пословну 2022. завршила са укупним финансијским обавезама од 7,13 милијарди евра, где се 4,54 милијарде односе на дугорочне обвезнице. Од тога, у овој и наредној години морају да врате чак 1,75 милијарди, тако да им јануарско задуживање представља само гашење пожара, привремено спасавање од банкрота, јер ће већ 2026. за измиривање пристиглих обавеза морати да нађу више од милијарду евра кеша, и онда бар још четири године по најмање пола милијарде!
У исто време, компаније из састава Јунајтед Групе из годину у годину практично дуплирају пословне губитке, па су прво са 100 милиона евра стигли на 200 милиона, па на 400, па на 800 милиона евра минуса. И то као да газди Шолаку није довољно - опсесивно посвећен политичком рату који је покренуо против државе Србије, у нашој земљи је наставио са куповинама и оснивањима медија који не доносе профит, напротив, само праве губитке.
Све ово је из угла потенцијалних инвеститора у Јунајтед Групу потпуно ирационално и представља ужасан терет за било кога ко жели да води нормалан профитабилан бизнис, а не острашћене политичке ратове.
И ту долазимо до суштине проблема Јунајтед Групе, а то је личност њеног оснивача и кључног човека Драгана Шолака.
Према наводима бројних европских медија, Шолак управља овом групацијом као да је његово лично власништво, што су му омогућили управо БЦПартнерс. Креатор ове стратегије је њихов човек задужен за Јунајтед Групу, грчки бизнисмен Никос Статопулос, који је смислио следећу пословну логику: с обзиром на то да Драган Шолак обожава да изиграва великог газду, да се представља као неко ко је главни, ко се пита за све, њега треба истурити као најодговорнијег за рискантне пословне потезе попут аквизиција великих оператера и медијских кућа у Грчкој и Бугарској, које се мере милијардама евра, и он треба да буде кривац ако нешто крене по злу.
Такође, Статопулос и БЦ Партнерс не желе да буду одговорни за пословни модел Јунајтед Групе који је развио управо Шолак - мрежа офшор фирми широм света, испумпавање пара из легитимних бизниса на тајне рачуне, мутни дилови са белосветским мешетарима, где су најважнији попут Волфрама Куонија и Делијана Пеевског повезани са Русијом, директно мешање у политику земаља где се има бизнис. Нешто од тога већ стиже на наплату, тако да је у Северној Македонији против фирме из састава Јунајтед Групе отворена истрага због сумњи за организовани криминал, од чега БЦ Партнерс беже као ђаво од крста.
Статопулос и екипа годинама су угађали Шолаку тако што су му дали да користи ресурсе Јунајтед Групе као своју “касицу - прасицу”: из буџета компаније је узео 195 милиона евра за куповину фудбалских клубова у Енглеској, Француској и Турској; заједничку касу користи за статусне симболе, од непотребно бројног личног обезбеђења преко куповине голф терена до приватних авиона; док им се бизнис гуши у дуговима, Шолак пазари најлуксузније некретнине попут кућерине вредне 33 милиона долара у Флориди.
Све ово су БЦ Партнерс дозволили газди Шолаку у Јунајтед Групи и није нимало чудно да сада не могу да пронађу некога ко би им са грбаче скинуо нагомилани терет!
Огромно и неисплативо улагање
БЦ Партнерс, међународни инвестициони фонд са седиштем у Лондону, у марту 2019. откупио је већинско власништво у Јунајтед Групи од америчког фонда KKR за 2,56 милијарди евра. KKR је био у Јунајтед Групи од марта 2014. године.
Петогодишњи циклус БЦ Партнерс приводи се крају, купац је већ увелико требало да буде пронађен и да се у овом периоду још само прецизирају последњи детаљи правне природе. Међутим, од свега још ништа.
С обзиром на то да БЦ Партнерс од посла очекују и какав-такав профит, или у најгорем случају да врате уложено, а имајући у виду очајно финансијско стање Јунајтед Групе, чак и ако би се по страни ставио терет који са собом доноси личност Драгана Шолака, нимало није чудно да још нису успели да нађу купца.