ЗАВРШЕНА БЕРБА КРУШАКА У СВЕТУ: Производња у Европи већа 12 одсто у односу на прошлу годину
Земље попут Холандије, Белгије и Француске забележиле су исту или већу производњу крушака, док су оне јужније известиле о њеном паду.
Берба крушака или је пред завршетком или већ завршена, а према предвиђањима, производња у Европи је већ сада већа за 12 одсто у односу на прошлу годину.
Али и даље остаје четири одсто испод четворогодишњег просека, у раздобљу између 2015. и 2018. године.
Земље попут Холандије, Белгије и Француске забележиле су исту или већу производњу, док су оне јужније известиле о њеном паду, пише ФресхПлаза.
ВЕОМА ТЕЖАК ПЕРИОД ЗА ТУРИСТИЧКЕ АГЕНЦИЈЕ: Остали без полиса, путници узели новац назад, ситуација критична за рад
ТРАЧАК НАДЕ ЗА ТУРИЗАМ НА ВЛАСИНИ: Млади се враћају у запуштене домове својих предака (ФОТО)
КОЈЕ СУ НАЈБОГАТИЈЕ ЗЕМЉЕ СВЕТА? У овој држави БДП по глави становника је виши од 100.000 ДОЛАРА (ФОТО)
У Холандији и Белгији берба већ готова
У Холандији су крушке већ у складиштима. Количине су у складу с претходним проценама, а у неким деловима забележени су већи приноси, најчешће тамо где су обране до краја августа.
Што се тиче тржишта, оно се тренутно налази под притиском, а цене овога воћа непрестано падају. Али, трговци верују како ће ситуација убрзо да се стабилизује.
Већина белгијских крушака такође је побрана упркос мерама против короне које су узгајивачи били присиљени да спроводе. Воћари и трговци задовољни су квалитетом, захваљујући већем раздобљу сунчаних сати, у односу на прошлу годину.
У Италији производња већа за 12 одсто
Према прогнозама ОЕЦД-а, у Италији, једној од највећих произвођача овога воћа, производња би требало да износи 2.199.000 тона што је пораст од 12 одсто у односу на 2019. годину која је била доста лоша. Међутим, производња је и даље мања (за четири одсто) од четворогодишњег просека.
Главни разлог су озбиљна оштећења на плодовима узрокована пролећним мразевима, кишом током цветања и градом у време развоја плода.
Међутим, трговци сматрају да је месец новембар тај који ће дати прве праве одговоре у вези с најпродаванијим сортама, Абате чија је производња према првим проценама мања за 35 одсто у односу на 2018. годину. Што се тиче преосталих сорти, берба и продаја сорте Цармен су завршени, већина серија Санта Марије је складиштена док је Williams доброг изгледа и приноса те је у складу с раздобљем између 2016. и 2018. године.
Када је реч о Немачкој, Италија доминира на велепродајном тржишту Санта Маријом, а Абате Фетел такође се проширио последњих недеља. Што се тиче домаћег узгоја, вреди споменути снажно ширење сорте Xenia. Док је у 2018. убрано око 1.400 тона, у 2019. години укупна берба досегла је 2.500 тона.
Пад производње у Шпанији
Шпанија и Португалија забележиле су пад производње као резултат климатских и промена животне средине.
Прве овогодишње крушке сорте Лимонера на шпанска тржишта дошла су крајем августа, а Blanquilla се на полицама појавила око 15. септембра.
Сезона је почела отприлике у исто време као и прошле године. Због јаких пљускова забележених у пролеће, овогодишња производња пашће између 4-5 одсто, зависно од сорте и узгојног подручја. Очекује се количина од око 300.000 тона.
Остатак света
У Сједињеним америчким државама забележен је благи пораст удела органски гајених крушака док су у Јужној Африци изгледи за нову сезону позитивни захваљујући добрим временским условима. Кина је забележила мању производњу, а сорте Crown је мање за 70 одсто.
У Аустралији су по први пут посадили сорту QTee, нову ароматичну црвену крушку која је пореклом из Норвешке. Према најновијим подацима компаније "Хорт Innovation" укупна количина мања је за четири одсто и износи око 114.500 тона. Извоз се такође смањио за 26 одсто у количинском смислу и за 16 одсто у вредносном. Чак 34 одсто од укупне овогодишње производње отишло је у прераду.