СТЕФАН ИЗ ЛЕБАНА ЗАПОСЛИО ЖЕНЕ КОЈЕ НИКО НИЈЕ ХТЕО: Сада сви хвале њихове производе, траже се по целом свету и ЗАРАЂУЈУ БРДО ЛОВЕ (ФОТО/ВИДЕО)
Неке су у 50 година зарадиле прву плату.
Социјално предузеће "Раданска ружа" из Лебана запошљава жене из маргиналних група које ручно праве домаће производе, ајвар и пекмез, по старим рецептурама без конзерванаса и других додатака.
Удружење жена Ружа тренутно броји 30 чланица, а ове сезоне ће упослити још њих 20.
Њихови производи домаће радиности се састоје од воћа и поврћа, убраног на обронцима планине Радан, које пажљиво бирају и ручно прерађују, на обичним шпоретима у малим шерпама, у великој заједничкој кухињи.
Како изгледају ручно прављени домаћи производи могло је да се види на Сајму пољопривреде у Новом Саду, који се одржававао од 18. до 23. маја.
- Имамо квалитет и подножје, где је најбоље и најквалитетније, и онда смо кроз пројекат који смо радили са ЕУ основали "Раданску ружу" упослили пет жена и били убеђени да ће то трајати годину дана. Нисмо имали никакву визију за будућност после тога. Запошљавамо жене са инвалидитетом, самохране мајке и жене које никада нису радиле - каже оснивач предузећа Стефан Денковић.
Удружење жена "Ружа" постоји дуги низ година. Чланице удружења су се већ бавиле неким занатима, али нису имале жељену и потребну видљивост у друштву. Давне 2016. су почели да раде са пет жена, а сада броје скоро 30.
- Ове године у сезони ћемо упослити још 20 жена и доћи ћемо до 50, а ту си и наше кооперанткиње - напомиње Стефан.
Осим конвенционалне имају и органску производњу, која је комплетни извоз за Швајцарску, Немачку и Аустрију. Производ њихове куће је ајвар, а у понуди имају и џемове. Палета производа им је широка.
Зелени ајвар и пекмез
- Прошле године смо у наш асортиман увели зелени ајвар са вргањем. Боја је дискутабилна и људи немају поверење док не пробају. Имамо и пекмез – сви људи мисле да може да буде од кајсије и шипурка. Пекмез је џем који се пече у рерни, а једино воће које може у рерни је шљива - наводи Стефан.
Жене које раде у социјалном предузећу "Раданска ружа" су прошле обуку што се тиче рецептуре, коју строго чувају. Према Стефановим речима, они су заједница, једна велика породица и труде се да свака жена која дође код њих да се осети као код куће.
- Сусрео сам се са женама које су са 50 и кусур година у Ружи зарадиле своју прву плату и видео ту промену у друштву. Њен статус је одмах постао другачији и бољи. Ми немамо норму, немамо дан боловања од 2016. године - каже Стефан Денковић.
Социјално предузеће је од свог настанка присутно на сајмовима и у рекламама. Онлајн продаја после короне им је донела много доброг, а то поверљивост купаца.
Ручни производи жена из "Раданске руже", могу се наћи у појединим маркетима и етно кућама, а такође раде и са хотелима и ресторанима.
Извор: Србија Данас/БИЗЛифе/Ивана Јаћимовски/М.А.