Сви знају да РАЗВОД БРАКА кошта доста, али да ли знате колико још новца морате да издвојите и након њега?
Огромне цифре
Уколико један од супружника који се разводе носи презиме другог, а према обичајима у Србији, углавном је то жена, могуће је да је одлука о враћању свог презимена кошта и нерава и новца. Од "чекања у реду" у различитим установама, до плаћања такси које укупно могу износити и више од 8.000 динара, кораци су који чекају особу која мења презиме након брака.
Који је пензиони модел најбољи? Како се постаје пензионер у Европи, а како у Србији - где је најбоље да се нађете?
НАСТАВЉАЈУ СЕ ПРЕГОВОРИ О МИНИМАЛЦУ: Синдикати тврде да неће ићи испод 34.000 динара
АКО ЂАК НЕ НОСИ МАСКУ, СЛЕДИ МУ УКОР: Постоји правилник о понашању ученика у свакој школи, а ствари СТОЈЕ ОВАКО
Трошкови развода су један од разлога зашто многи парови одустају од формалног прекида брака и настављају живот заједно, о чему се раније писао, али уколико ипак одлуче да се разведу званично, постоје трошкови који могу уследити и након саме процедуре развода.
Из матичне службе тврде да се захтев за промену презимена може поднети увек, али уколико се поднесе након два месеца од дана правоснажности пресуде о разводу брака, потребно је знатно више и докумената, али и новца.
Ако се захтев за промену презимена поднесе у року од 60 дана од када се разведу, све што бивши супружници треба да ураде јесте да код матичара попуне изјаву о промени презимена. Међутим, муке настају ако тај период прође. Од дуготрајног чекања у редовима, до разних такси које углавном "изађу" на око 1.000 динара, није ни чудо што се многи одлучују да ипак задрже презиме које су већ једном мењали.
Може се рећи да тек када се презиме промени у матичној служби "почињу процеси и рад". Због промене презимена потребно је платити вађење нове личне карте, пасоша, возачке дозволе, карте за превоз, здравствене картице, затим су ту и картице рачуна у банци, док је уколико особа има кредит или неку другу обавезу, потребно изменити и те податке.
Рецимо, за промену презимена на личној карти потребно је да се најмање 15 дана након дана ступања промене поднесе захтев за издавање нове карте. За то је потребно имати претходну личну карту и доказ о уплати нешто више од 1.200 динара.
За промену пасоша ситуација је слична што се подношења докумената тиче, осим што не постоји рок за промену. Ипак, треба знати да се исти не може користити уколико је презиме промењено. За ово треба уплатити 3.600 динара таксе. Уколико је супружник који мења презиме и возач, мораће да промени и возачку дозволу. За то ће морати да спреми око 800 динара за таксе.
Не треба заборавити ни податке у власничком листу ако је бивши супружник власник непокретности или возила. Ти подаци се такође мењају по захтеву странке, тако да је и ту потребно "чекати у реду", овога пута у Катастру. За подношење тог захтева такође треба уплатити таксу, а укупно за овај потез треба припремити 870 динара.
Већина људи плаћа рачуне за мобилни и фиксни телефон, тако да су и ту обавезе око промене презимена. Наравно, ту је и промена имена власника у рачунима за комуналне услуге, струју, гас и кабловску телевизију, затим провере промене уписа у Бирачки списак и законом прописане промене имена на поштанском сандучету и у списку станара Кућног савета уколико особа живи у стамбеној згради.
Расте број мушкараца који узимају женино презиме
Иначе, према проценама, број оних који у Србији узимају женино презиме расте – 2004. године било их је 76, десет година касније 114, а у 2018. години 136.
Прошле године је у Србији разведено 9.995 бракова, и то је према подацима Републичког завода за статистику, за 7,9 одсто више него претходне године. Просечно трајање разведеног брака у 2018. години било је 13,6 година.