Знате ли шта се налази у храни којој једемо? После овога никада нећете купити ЈЕФТИНИЈЕ месо у продавници
Често немамо све информације о храни коју купујемо
Храна је тема о којој често разговарамо јер у храни уживамо. У складу са тим, све више нас занима и начин производње хране коју једемо. Дајемо предност намирницама домаћег порекла, али упркос томе не купујемо увек оно што је домаће.
Прочитајте и:
Често произвођачи истичу да је њихов производ потпуно безбедан и оптималних нутритивних својстава иако то некада није у потпуности тачно. Понекад немамо све информације о храни коју купујемо, али за нас као конзументе је значајно да оне кључне, најважније за наше здравље добро разумемо.
Месо је јефтиније ако су мањи трошкови узгоја. То често подразумева интензивну произвдњу која је усмерена искључиво на смањење трошкова, посебно на рачун улазних сировина, на употребу неадекватних заменских сировина, примену агресивних технолошких процеса, употребу многих адитива и хормона раста, затим већи проценат масти од потребног и вишка воде у производима.
Подаци о употреби антибиотика у живинарству су добар показатељ о технологији која се примењује приликом узгоја животиња. Што је лошија пракса узгоја то је веће потрошња, наглашавају агроекономисти.
Долазимо до закључка да је храна за живину изузетно важна. Мешавина без антибиотика и хормона је предуслов како би квалитет меса био адекватан.
На жалост, земље јужне Европе као и већина земаља у нашем непосредном окружењу су познате по раширеној употреби антибиотика. Најбоље резултате постижу земље се севера Европе, а из региона је позитиван пример Словенија, где је употреба антибиотика у живинској храни сведена на најмању меру.
На исхрану месом које у себи садржи велике количине антибиотика се са неодобравањем гледа у стручним, посебно лекарским круговима. Већи удео таквог меса у исхрани човека доводи до ризика да постанемо отпорни на антибиотике.
Најбоље заштита од штетних последица антиботика и осталих лекова који се могу злоупотребити у узгоју јесте куповина меса из контролисаних и безбедних извора.
Изузетно је важно да потрошачи буду информисани о свим релевантним технолошким поступцима које примењује узгајивач меса. Куповина од произвођача који има вертикално интегрисан производни процес је увек боља у односу на оне који се баве само парцијално производњом и који немају пуну контролу током целог животног циклуса животиње.
Такође, куповина из "сивих" канала продаје где се пласира месо коме није могуће утврдити порекло представља озбиљан безбедоносни ризик за здравље потрошача. Неопходно је да сваки производ буде комплетно и исправно декларисан, а да га у промет ставља кредибилан и одговоран произвођач.