АКО ОВО РАДИТЕ, ОДМАХ ПРЕКИНИТЕ: Овим поступцима уништавате сопствено дете!
Деценијама уназад је познато колико је ова навика лоша за децу, али многи родитељи ту чињеницу сметну са ума
Иако су слаткиши једна од највећих дечјих радости, стручњаци су сложни у ставу да производи препуни шећера морају да се уносе у организам контролисано и са великим опрезом.
Посебно треба да се забрину родитељи који дозвољавају чак и да њихови малишани замене главне оброке слаткишима, па када дете одбија да поједе ручак, ваде разноразне грицкалице и чоколадице, јер им је важно да поједе бар нешто.
Велика опасност лежи и у поступку који користе многи родитељи, а тиче се награђивања односно кажњавања детета слаткишима. Студије су показале да деца која слаткише доживљавају као награду имају значајно веће шансе да постану гојазна.
ЗАШТО ЈЕ ШЕЋЕР ЛОШ ЗА ОРГАНИЗАМ
Велика количина шећера, оцењују стручњаци, ствара темељ за развој лоших навика у исхрани, које умеју да потрају до краја живота и узрокују тешке болести.
''Деценијама је познато да уношење сахарозе лоше делује на зубе односно да подстиче развој каријеса. Друга јасна и позната чињењица је повећање телесне тежине услед конзумирања пића и хране са шећером. Уношење сахарозе ствара нове жеље за сахарозом и зато практично никада и не остајемо на једном слаткишу. Кад се сахароза уноси кроз пиће, организам улази у круг у којем покушава да регулише ниво шећера у крви, јер у почетној фази организам великом брзином једноставне угљене хидрате претвара у глукозу и складишти је у крвотоку'', објашњава в.д. директора Института за физичку и општу хемију др Стеван Благојевић.
Благојевић истиче да нема више и мање штетних слатикиша, већ да сви производи с додатом сахарозом морају да имају ограничење у исхрани.
''Лекари кажу да је истина да је глукоза енергија, али количина која се ствара приликом уношења веће количине шећера превелика је за наше уобичајене активности. У тренутку кад је глукоза у крви у већој концентрацији, здрав организам лучи инсулин како би вишак глукозе био апсорбован и на тај начин складишти се маст, што је увод у повећану телесну тежину. Глукоза истина нестаје из крвотока, а тиме количина шећера у крви нагло пада и тада се, док организам покушава да поврати равнотежу, јавља поновна потреба за глукозом, и подсвесно узимамо опет нешто слатко. Кад овај процес траје годинама, ћелије могу да постану отпорне на инсулин, ствара се инсулинска резистенција што може да доведе чак и до дијабетеса. Познато је да шећер прави и проблеме на кожи, јер процесом гликације смањује се производња колагена, протеинских влакана која дају чврстину кожи'', каже Благојевић.
АКО ВЕЋ ЈЕДЕМО СЛАТКИШЕ, ОНДА СУ ОВЕ ПОСЛАСТИЦЕ НАЈБОЉИ ИЗБОР
Нутриционисткиња Бранка Мирковић препоручује родитељима да када деца желе да се засладе изаберу млечно слатке оброке са воћем, компоте, домаћи пудинг са воћем, домаћи колач са воћем као што су пите од јабука или вишања, сутлијаш са воћем, воћне салате са правим млечним шлагом, домаће колаче са квалитетним намирницама на пример сувим и језгровитим воћем, домаћи шејк са јогуртом или воћем.
''У мањим количинама овакве посластице су здраве. Деци у зависности од узраста треба да једу мање порције. Деца школског узраста, посебно виших разреда основне школе треба да једу порције за одрасле '', каже она и додаје да су последице превеликог уноса шећера на почетку невидљиве, али да могу бити темељ за развој болести, као и лоших навика у исхрани.
КОЈА КОЛИЧИНА ШЕЋЕРА ЈЕ ПРЕПОРУЧЕНА?
Како подсећа др Благојевић максимална количина шећера на дневном нивоу је 90 грама, а у ту количину укључен и шећер који се уноси храном.
''Америчка асоцијација за срце не препоручује више од 25 г додатог шећера за жене и не више од 37,5 г за мушкарце. Што се тиче деце, због могућег проблема гојазности практично се и не препоручује уношење додатног шећера (осим оног у храни). До краја XX века критеријуми су били блажи и максимална количина шећера била је 50г дневно. Међутим, Светска здравствена организација (WHO) је 2014. донела нове, оштрије препоруке за уношење шећера. По препоруци из марта 2014. особе с нормалном телесном тежином не би требало да узимају више од 25 грама шећера дневно. Имајући у виду да уобичајена безалкохолна пића садрже око 10% сећера, то значи да је нека разумна дневна доза за одрасле до 250 мл освежавајућих пића. Млечна чоколада садржи од 50-60% шећера, тако да је препоручена доза чоколаде и сличних производа само око 50 грама/дневно'', каже Благојевић.
ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању ''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо начине да дете остане здраво, како да се правилно храни и начине да се физички активира и заволи спорт.
Наша мисија ће бити да променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље.