Америчка комора за јаснију процедуру дозвола за изградњу
БЕОГРАД - Америчка привредна комора у Србији оценила је данас да у Нацрту измена и допуна Закона о планирању и изградњи постоје бројни позитивни помаци, али да још није на одговарајући начин дефинисана процедура издавања грађевинских дозвола.
Председник Одбора Америчке привредне коморе за непокретности, Ђорђе Николић из адвокатске канцеларије НКО, рекао је агенцији Бета да међу позитивним изменама сматра значајно смањење категорије субјеката која треба да плате накнаду за конверзију земљишта као и могућност добијања грађевинске дозволе пре спроведеног поступка конверзије.
"Постоје бројне позитивне измене. Оне се пре свега односе на питање конверзије права коришћења земљишта уз накнаду, где је значајно сужен број лица која треба да спроведу тај поступак уз накнаду, што сматрамо да је веома позитивно, иако је став Америчке привредне коморе да би конверзија права корисћења уз накнаду требало да буде потпуно укинута ", рекао је Николић.
Николић је истакао и да је позитивна промена што Нацрт закона предвиђа да ће грађевинске дозволе моћи да буду издате и за оне који нису спровели поступак конверзије.
"То је битна и позитивна новина, јер ће то омогућити издавање дозвола за локације за које то до сада није било могуће", рекао је он.
Николић је додао да убрзани поступак издавања дозвола неће моћи да функционише уколико се не испуни неколико предуслова.
"Проблем је што измене закона не дефинишу на детаљан начин ток и садржај процедуре издавања дозвола, већ је превиђено да то буде урађено подзаконским актима који још нису припремљени", рекао је он.
Николић је истакао да је став Америчке привредне коморе да би измене закона и подзаконска акта која регулишу процедуру издавања грађевинских дозвола требало да ступе на снагу истовремено.
"Може да буде велики проблем уколико измене закона буду усвојене а не постоје подзаконска акта која дефинису процедуре. То може да резултује парализом система за одређени временски период од дана
усвајана измена јер службена лица која издају дозволе неће знати шта да раде и по којим процедурама да поступају". рекао је Николић.
Он је напоменуо да је Америцка привредна комора поднела у више наврата у писаној форми сугестије и примедбе на Нацрт измена и допуна Закона о планирању и изградњи.
Потпредседник Одбора Америчке привредне коморе Владимир Павловић, из компаније Метро кеш енд кери" (Cash&Carry), је истакао да је да једна од приоритетних примедби Америчке привредне коморе везана за висину накнаде за уређење земљишта и нетранспарентно трошење тих пара.
"Једна од највећих накнада до сада плаћала се за уређење градског грађевинског земљишта. Она и даље постоји, није укинута, с тим сто је сад преименована у допринос. Без обзира на назив, она је оптерећивала инвеститоре, велике и мале", рекао је Павловић.
Према његовим речима, накнада представља једну врсту парафискалног намета и не одразава стварне троскове уредивања земљиста, а употреба новца добијеног од наплате је нетранспарентна, имајући у виду да се он не користи само за изградњу инфраструкутре.
"Надамо се да ће предложене измене закона не само смањити износ накнаде, већ да ће обрачун постати предвидивљив, а средства се трошити наменски", рекао је Павловић.
Он је рекао и да је Србија тренутно на 182. месту у свету по брзини издавања дозвола и сагласности за изградњу, истичући да се од измена закона очекује да тај процес убрза и учини транспрарентним и
разумљивим грађанима.
"То је потребно је не само због компанија већ и због грађана. Да процес буде поједностављен, транспарентан и лак за разумевање и да има што мање корака", рекао је Павловић.