ЧОВЕК СА ДВА СРЦА: Збуњен је, не погађа га туђа несрећа, изгубио је интуицију
Када човек добије ново срце, његова свест се измени на необичан начин. У питању је изненађујућа истина о нашим телима...
Неуролог Агустин Ибанез са Фавалоро универзитета у Буенос Ајресу, заинтересовао се за случај човека којем је уграђено вештачко срце. Запитао се да ли нам се емоције, осећајност и интуиција мењају када променимо срце. Ово је истражио на случају човека са два срца који поред природног има и вештачко. Он није хтео да открије идентитет те су га новинари BBC-a "крстили" Карлос. Дошао је до закључка да нам емоције заиста зависе од срца.
Скоро сваке секунде Карлос осећа малу џомбу која му удара стомак. То је откуцај његовог другог срца које му је уграђено како би помогло његовом правом срцу.
Мала механичка пумпа је требало да растерети његове ослабљене мишиће срца, али се Карлосу то није допало. Откуцаји машине су мењали његов осећај тела, јер му се чинило да су му се груди спустиле у абдомен.
То је био необичан и узнемирујућ осећај, али када је неуролог Агустин Ибанез упознао Карлоса, посумњао је да би могло доћи и до још неких нежељених појава.
- Тиме што замене нечије срце - сматра Ибанез - доктори би могли да утичу и на ум пацијента. Карлос би сада могао да размишља, осећа и да се понаша другачије.
Чини се да изрека "слушај своје срце" није нимало бесмислена. Мишић срца утиче на наше емоције и мистериозна осећања "интуиције". Све је повезано са суптилним сигналима које нам срце шаље, од емпатије за нечију бол, до слутње да вас партнер вара.
Аристотел је сматрао да је главна функција мозга да смири страсти које навиру из срца, које је сматрано за колевку душе. Из сличних разлога су они који балзамују у старом Египту одвајали срце од тела, како би га ослободили пуке надмоћи главе.
Људи са већом свесношћу тела имају интензивније реакције на емотивне слике и више их дотичу, такође и боље објашњавају своја осећања. Ова осетљивост се шири и на друга осећања, односно они су и бољи у препознавању емоција на туђим лицима, и брже уоче како да избегну неку опасност, као што је то на пример електрични шок у лабораторији, пошто због веће осећајности боље памте.
Још неким истраживањима је доказано да се људи који више слушају своје срце чешће препуштају инстинктима. Након операције, Карлос је доживео неке значајније промене, и то је јак доказ да се наш ум простире даље од мозга.
Када је Карлос ослушнуо свој пулс, пратио је ритам уређаја који му је уграђен пре него своје откуцаје срца. Ово је изменило и друге перцепције његовог тела, пре свега му се увећао грудни кош, што је и било очекивано.
Што је најзначајније, утицало је на неке његове друштвене и емоционалне вештине. Карлосу је понестајало емпатије када је посматрао несреће других људи. Такође је имао проблеме да разазна туђе мотиве, и оно најважније, изгубио је интуицију која му је помагала при доношењу одлука. Карлос је нажалост нешто касније умро током лечења.
Све ово је ишло у прилог томе да тело утиче на емотивност. Није познато зашто неки људи имају развијенију повезаност са својим телом, али научници сматрају да се то може побољшати праксом. Ту могу помоћи вежбе којима се можемо боље фокусирати на сигнале које нам тело шаље.
Изазов је препознати осећања, чак и када су неугодна. Треба да се увежбамо како да боље користимо "емотивни барометар" који имамо природно у телу, како бисмо се информисали о стању у којем је наш ум и како бисмо одлучили како да деламо. А све што треба да урадимо је да почнемо од откуцаја својег срца.
Уколико вам је ова вест била интересантна, можда ће вас занимати које савете за дуг живот даје човек који је живео 256 година (више о томе на ОВОМ линку).
Прочитајте и: