Да ли бисте радије себи нанели бол или неком непознатом човеку?
Када бисте морали да бирате хоћете ли ви бити подвргнути електрошоковима или неко други, која би била ваша одлука?
Оксфордски психолози су недавно спровели истраживање како би испитали да ли су и колико људи спремни да буду повређени како други не би трпели бол или би радије поступили неаултруистички – сачували себе, повређујући друге.
Када бисте морали да бирате хоћете ли ви бити подвргнути електрошоковима или неко други, која би била ваша одлука? У испитивању је учествовало 160 појединаца, током којег су коришћени психолошки и економски алат – новац и бол.
Испитивање је започето болом: 160 учесника је имало електроде прикачене за зглобове руку, а оне су изазивале бол који се кретао од благог до неподношљивог. Потом су се насумичним избором формирали парови ових људи који се, иначе, не познају, и понуђен им је избор.
Наиме, један члан пара добио је прилику да одлучи колико ће електрошокова други члан пара претрпети и у складу с тиме добијао новац - што више бола другом, то ће он добити више новца. Наравно, постојала је "квака" - учесник који је добио ову могућност избора требало је да се и сам поново подвргне болу, а број електрошокова који је бирао за себе био је повезан с бројем које ће добити други члан пара.
То значи да је могао да бира ко ће добити више "шокова" - ако одлучи да сам поднесе више бола, он ће добити мање новца, а уколико одреди више бола другом члану пара - новчана добит биће већа. Зачуђујуће, резултати су показали да чешће људи одлучују да претрпе бол како би њега поштедели незнанце, чак и уколико то значи да ће новчана добит бити мања.
Неопходна су даља истраживања како би се ово питање до краја истражило, преносе страни медији, а Крокетова објашњава да је следећи корак скенирање мозга у тренуцима одлучивања како би се утврдило на који начин се ове моралне дилеме испољавају у случајевима поремећаја попут психопатије.
Јохан Хаусхофер, психолог с Универзитета "Принстон" оценио је резултате ове студије као "истовремено очигледне и изненађујуће" јер верујемо да су људи спремни да се одрекну новца како би избегли да некога повреде, али до сада, упркос деценијама истраживања, нисмо имали прилику да се у то уверимо, преноси nationalgeographic.rs.
Прочитајте и:
И ПСИХИЧКИ И ФИЗИЧКИ: Без посла тонете све дубље и дубље
ЗБОГОМ БОЛОВИМА: Зашто добијамо камен у бубрегу и како да га се решимо?
Зашто добијамо хемороиде и како то да спречимо?