Да ли имате ген који узрокује Паркинсонову болест?
У случају да оба родитеља поседују овај ген дрхтање руку код деце почиње између 10. и 20. године, а у року од 30 година он прелази у Паркинсонову болест.
Тим научника Универзитета Билкент из Турске и Универзитета Вашингтон из САД недавно су се бавили геном који узоруке Паркинсонову болест и дрхтање руку. Приликом испитивања, ген су пронашли код породице за коју се зна да је око 400 година живела у централној Анадолији. Након тога, направили су секвенцирање генома за 6 генерација ових породица, формирајући породична стабла и вршили неуролошке истраге.
Након петогодишњег истраживања утврђено је да је ген ХТРА2 који делује у митохондријама изазива Паркинсонову болести, дрхтање руку као и остале симптоме поменуте болести. До овог закључка се дошло захваљујући експериментисању на мишевима.
У случају да оба родитеља поседују овај ген дрхтање руку код деце почиње између 10. и 20. године, а у року од 30 година он прелази у Паркинсонову болест. Утврђено је да се болест појављује услед дегенерације можданих ћелија, посебно због дегенерације ћелија које производе допамин, иначе хормон кључан за нормално функционисање организма.
Паркинсонова болест је други по реду најзаступљенији поремећај кретања, а статистика показује да 7 милиона људи болује од ове болести. Дрхтање руку је најчешћи поремећај који омета кретање људи. У земљама Европске уније око 14 милиона људи има ове поремећаје, док у САД је тај број око 10 милиона.
Истраживање је објављено у најпрестижнијем магазину у области науке "Процеедингс оф the Натионал Academy оф Сциенцес", преноси портал klix.ba.