ДА ВАС НЕ ПРЕВАРЕ НА ЛЕТОВАЊУ: Чиме и како да плаћате у Грчкој (ИНФОГРАФИК)
Грађани Србије који иду на море у Грчку требало би због кризе у тој земљи да у новчанику имају довољно готовине у еврима за цео период летовања.
Морате да знате и ово:
Код плаћања картицом на ПОС терминалима рачуна се горњи курс евра
Наиме, из страха од могућег банкрота државе, грчке штедише су за само два дана повукле две милијарде долара из локалних банака, због чега би се туристима могло десити да остану празних шака када покушају да подигну новац са банкомата.
Туристи треба да знају да из Србије у иностранство могу да изнесу готовине до 10.000 евра. Ако ипак одлуче да се ослоне на картице, сачекаће их високе провизије.
- Подизање са банкомата у иностранству плаћамо минимално два-три евра, а максимално три одсто подигнуте суме, па је боље подићи једном већи износ него неколико пута мањи. Иако је плаћање картицом у продавницама у иностранству скупо, јер се обрачунава куповни, горњи курс евра, ипак испадне јефтиније од подизања новца са банкомата - објашњава Душан Узелац са сајта “Каматица” и наглашава да је јефтиније подизање новца дебитном картицом него кредитном.
Неке радње и угоститељски објекти у иностранству наплатиће провизију и на плаћање картицом на ПОС терминалу, и то у износу од један одсто рачуна. Ако у Грчкој нађете филијалу банке чију картицу имате, за подизање новца са тог банкомата нећете платити провизију, али ћете евре добити по курсу банке који је виши од оног у мењачницама у Србији.
- Ако картицом везаном за динарски рачун плаћате у некој од земаља чланица ЕУ и трговац вам понуди да вам рачун искаже и наплати у динарима, одбијте понуду. Конверзију ће вам урадити банка под неупоредиво повољнијим условима од оних које бисте добили од трговца - кажу у једној банци.
Најбоље би било да туристи из Србије што је прецизније могуће процене колико ће им новца бити потребно за цео период летовања и да ту суму евра замене у српским мењачницама, имајући у виду да банке и мењачнице у иностранству нуде неповољнији курс.
Добра процена трошкова важна је зато што ћете се, ако понесете превише новца, у Србију вратити са вишком евра. Ако немате луксуз да тај новац чувате у еврима, већ одмах морате да га вратите у динаре, бићете на губитку због разлике између куповног и продајног курса у мењачницама.
Примера ради, ако вам претекне 300 евра које сте јуче купили за 36.300 динара, по повратку ћете их продати за 35.700 динара. Под претпоставком да се курс током вашег летовања није битније мењао - изгубићете 600 динара.
Погледајте и: