Економски самит: Закључци и планови за опоравак привреде
Другог дана 14.Економског самита Србије изложени су важни закључци за привреду и економију, које су изложили ресорни министри.
Ребаланс до септембра
Министар финансија Лазар Крстић је рекао да верује да ће током августа или средином септембра бити усвојен ребаланс буџета и додао да је јако важно да се новац за субвенције ограничи, али да ће циљеви Владе остати исти, иако су поплаве које су задесиле Србију помериле извршење мера.
Ребаланс ће бити готов када се заврши процена штете од поплава и процена ефеката поплава на буџет.
Крстић је говорећи другог дана 14. Економског самита, нагласио да његово министарство око процене штете разговара са светском банком и Европском унијом, а око процене ефеката поплава на буџет са Међународним монетарним фондом.
Удовички: Откази у јавном сектору од следеће године
Министарка за државну управу и локалну самоуправу Кори Удовички изјавила је да рационализација броја запослених у јавном сектору мора да почне 2015.
"Буџет за 2015. годину мора да одржава испланирану рационализацију у јавној управи", истакла је Удовички на Економском самиту Србије. Удовички није желела да каже колики је вишак запослених у јавном сектору, али је навела да је сигурно да у државној управи ради око 28.000 људи, док је у јавном сектору запослено око 760.000.
"То је превише и број запослених се мора смањити", рекла је Удовички. Она је навела да се припрема и мањи пакет закона који ће пратити Закон о раду, а да ће на јесен бити направљен већи пакет у којем ће бити и систем запошљавња и награђивања јавних службеника.
Вујовић: Прве приватизације до фебруара, тендер за Железару у јулу
Данас почиње јавна расправа о законима о стечају и приватизацији која ће трајати до 14. јула, рекао је министар привреде Душан Вујовић и додао да ће прва група предузећа у реструктурирању завршити процес приватизације, успешно или стечајем, почетком фебуара 2015. године.
Реч дипломата
Амбасадори САД, Немачке, Италије, Грчке и Аустрије у Београду поручили су да су Србији директне инвестиције неопходне за економски раст и побољшање животног стандарда грађана, али да треба подстицати и домаћа улагања, као и она из дијаспоре.
Амбасадор САД Мајкл Кирби рекао да Србија мора да створи услове у којима ће страни, али и домаћи инвеститори желети да улажу и да на тај начин поправе економску ситуацију у земљи.
Наводећи да Србија не може да буде део ЕУ без тога да постане чланица Светске трговинске организације, Кирби је на Економском самиту, рекао да Србија треба да постане део света "не због света, већ због себе".