Ево 9 неочекиваних савета за здравије и лакше буђење
Уколико обратите пажњу на то како се спремате за кревет, осигураћете да будете у добром расположењу кад се нађете у њему...
Какав год да је ваш хронотип, природни аларм ће вас будити рано ујутру или касније у току дана. Генерално гледано, ранораниоци су ипак друштвено прихватљивији примерци људске врсте.
Често чујемо да генерални директори компанија устају пре 6 сати. Такође се тврди да су најуспешнији људи ранораниоци – што је и логично. Ако устанете раније, мање времена проведете у спавању, па самим тим имате више времена за дуге, продуктивне активности.
Рано пре подне је доба дана када имате највише самоконтроле. Како дан одмиче, концентрација опада, а мало је вероватно да се између 17 и 20 сати догоди нешто подстицајно.
Прочитајте и:
- БИТАН ЈЕ ТРУД: Ове жене имају циљ и није их срамота својих килограма (ФОТО)
- КРВАВ ПОСАО: Погледајте шта лекари раде са ембрионом после абортуса (ВИДЕО)
- ИЗБЕГНИТЕ ОВЕ 4 ГРЕШКЕ И ПРОДУЖИЋЕТЕ ЖИВОТ: Овај дека ће вас инспирисати
- Немате саосећања према душевно оболелима? После овог снимка, имаћете
- ЗАМЕНА ЗА ЗУБНИ КОНАЦ: Жвакаћа гума савршено отклања бактерије
Али, како од ноћне птице постати раноранилац? И да ли је то уопште могуће?
Истина је да, ма какав био њихов природни ритам, многи људи су успели да се увежбају да им буде потребно мање сна.
Идите у кревет кад сте уморни и будите се свакога дана у исто време
Шта ако нисте уморни до 1 сат после поноћи? То је ок, такође. Само се уверите да се подесили аларм. Ујутру ћете сигурно бити уморни, али временом ћете се привикавати на овај шаблон.
Оно што не треба да радите јесте да приморавате себе да заспите када нисте уморни. Само ћете се осећати исфрустрирано. Протраћићете драгоцено време у кревету неспавајући. Постоји могућност и да забринутошћу због немогућности да заспите доведете себе до инсомније. Зато сачекајте да се уморите, будите се сваког дана у исто време и све ће доћи на своје место.
Познато "правило 90 минута"
Сви смо чули да је осмочасовни сан идеалан, али ова теорија се коси са научним истраживањима која бележе да интервал људског сна траје 90 минута. То укључује 2 РЕМ фазе одвојене једном не-РЕМ фазом. То би значило да је најбољи начин да се наспавате заправо тај да спавате више оута по 90 минута.
Постепено смањујте време спавања
Можда сте навикли да спавате 8 сати сваке ноћи. Ако будете навикли свој организам, биће вам потребно много мање времена за одмор. И није реч о преживљавању дана са мање енергије, већ о тренирању вашег тела да компресује више квалитетног сна (РЕМ) за мање времена. У циљу да учините овај процес што безболнијим, скраћујте време за по 30 минута. Пробајте да спавате 7 и по сати једне недеље, затим 7 наредне и тако даље док не успоставите ритам који вам највише одговара.
Дајте себи разлог да устанете
Ако немате довољно добар разлог да устанете из кревета у одређено време, никад нећете ни успети у томе. То може бити термин у теретани, пројекат који морате да завршите или једноставно шољица укусне кафе и дневне новине.
Пустите сунце у собу
Уколико немате комшију који воли да баци поглед кроз ваш прозор, оставите завесе размакнуте како би дневна светлост ујутру ушла у собу. Када је мрак, ваш организам производи хормон спавања мелатонин.
С друге стране, светлост прекида овај процес и шаље сигнал вашем мозгу да је време да се пробудите. У случају да ваш прозор гледа у зид суседне зграде и не представља никакв извор светлости, и за вас има решења. Постоји аларм са великом лампом која се пали постепено и симулира излазак сунца.
Будилник даље од кревета
Често је најтежи део код раног буђења устајање из топлог, удобног кревета. Ако морате да устанете како бисте искључили аларм, већ сте завршили пола посла. Ставите аларм на други крај собе и подесите најиритирајући могући звук на најјаче. Поента је да вас излуди довољно да морате да устанете и искључите га. А једном кад сте на ногама, велика је вероватноћа да ће тако и остати.
Не дремајте продужавањем аларма
Увек ћете помислити “још само 10 минута”. У следећем моменту ћете схватити да сте се успавали и да већ сат и по времена касните на посао. Оно што је најгоре, тих сат и по сна је било више мучење, захваљујући звуку вашег аларма у позадини који се оглашавао на сваких 10 минута.
Попијте чашу воде
Ако вас незаустављива потреба да мокрите не извуче из кревета, имаћете много већи проблем. Попијте чашу воде пре одласка на спавање и бићете пробуђени природним алармом.
Након што попијете воду увече, напуните чашу и за ујутру и оставите је поред кревета. Ако је испијете чим отворите очи, вода ће покренути ваш метаболитзам, чак и пре прве јутарње кафе.
Будите сам свој аларм
Можда звучи блесаво, али ако кажете себи да намеравате да устанете до одређеног времена, ваш организам ће се пробудити природно. Одредите себи да треба да устанете до пола 6. Наместите аларм на 5 и 15 (за сваки случај). Изненадићете се откријете да сте се пробудили на време. Оваква ситуација ће се понављати нарочито када се навикнете да лежете и устајете свакодневно у исто време.
Када будете достигли ниво да се будите без аларма, схватићете предности раног устајања, а осећаћете се одморно и наспавано.