Ево зашто је ЗДРАВО постављати чак и ГЛУПА питања!
Следећи пут кад будете нешто желели да питате, немојте да се суздржавате.
Људи најчешће не желе много да запиткују пошто то нервира друге. А и да не би испали глупи.
Према научницима људи се боје да покажу пред другима своје слабости, зато не постављају много питања. Незнање чешће скривају мушкарци. Осим тога, од малена се знатижељи приписује негативан призвук, не гурај нос тамо где му није место.
Ипак, кажу стручњаци, знатижеља је изградила човечанство, а гради и човека. Управо је интерес за свет око себе оно због чега је данас просечан животни век 67,2 године на светском нивоу наспрам млађег каменог доба када је био 27. А знатижеља делује и на личном нивоу, чини људе срећнима.
"Можемо тренирати знатижељу у чему нам помаже мозак. Сваки пут када искусимо нешто ново, отпушта се допамин, хормон који изазива усхићење и срећу", објашњава психолог Тод Кашдан са Универзитета Џорџ Масон. "Подешени смо тако да осетимо налет узбуђења и среће сваки пут када нешто ново и неочекивано разбије нашу рутину", закључује доктор.
Његово истраживање показало је да су људи који су радознали људи отпорнији на депресију и анксиозне поремећаје, иако излазак из зоне сигурности у почетку изазива тескобу, prenosi dominomagazin.com.
"Уместо да грчевито покушавају да контролишу и објасне свој свет знатижељни прихватају несигурност и на живот гледају као на истраживачку пустоловину у којој расту и уче", каже доктор Масон.