Флоренс Најтингејл (1820-1910)
Флоренс, британска медицинска сестра, била је један од највећих хуманитарних радника познатих историји. Свој живот је посветила помагању другима, посебно нези рањеника у ратовима, у организовању медицинске службе и у обучавању других жена за хуманитарне послове.
1854. године беснео је Кримски рат у којем је био огроман број мртвих, рањених и болесних војника. Енглескиња Флоренс Најтингејл, затражила је дозволу од државе да се са још десетак жена оде на фронт и помогне рањеницима. Овај рат је представљао прекретницу у њеном животу. Своју мисију у Кримском рату Флоранс је успешно окончала, па ју је по повратку у домовину краљица поставила за управницу женске болничарске службе.
Тако је Флоранс, рођена у аристократској породици, постала пионир стручног школовања медицинских сестара и до данас је њихов највећи узор. Она је била зачетница идеје и оснивач Црвеног крста.
Флоранс је била вишеструко обдарена за науку, музику и језике. Била је образована, духовита и луцкаста. Већ са шеснаест година упознала се са другом, бедном страном живота. Видевши својим очима како болесници због немарне неге лако умиру, решила је да им сама помогне.
Започела је сопствени васпитно-здравствени рад. У немачком манастиру је завршила курс за болничарке, као и неке практичне курсеве у Паризу. Касније, из њене школе изашле су медицинске сестре које ус преузеле и наставиле пионирско дело Флоранс Најтингејл, установљавањем школа у целом свету. Она је и оснивач службе за кућну негу болесника.
За живота написала је много брошура и више од 140 књига, упутства и уџбеника. Њој у част на Међународној конференцији Црвеног крста у Вашингтону 1912. године, две године после њене смрти, установљена је и "Медаља Флоренс Најтигејл". Умрла је у деведесетој години.