Фрееланцери - стручњаци без осигурања
Недостатак посла и мањак изазова су главни разлози што многи стручњаци раде од куће за бројне светске компаније.
Статистика показује да просечна стопа незапослености у земљама Западног Балкана износи близу 27 посто. У Европској унији, 10,8 посто радно способног становништва је незапослено.
Могуће решење егзистенцијалних проблема налазе и у фрееланцингу, односно у форми слободних стручњака.
Бројна су подручја у којим млади стручњаци из столица својих домова могу продати своје идеје и експертизе на западним тржиштима, што је и разлог да се све више архитеката, дизајнера, програмера окреће тој врсти живота.
Према његовим речима, "фрееланце је згодан, јер дозвољава доста већа примања за пројекте, док стално радно мјесто има сигурност и стабилност".
Наравно, државе се често побрину да посао фрееланцера не буде и посао снова.
"Непријатно је фрееланцеовати и у исто време регулисати здравствено, пензионо, итд. Доста административних активности се сручи на неискусног фрееланцера, па га зна потопити. Комуникација са клијентима није за свакога, а и сама нестабилност дотока новца захтева планирање живота које није типично за стални радни однос.''
Колико год су фрееланце услови флексибилни и романтични, битно је финансијски планирати будућност, осигурати довољно посла да се може преживити, преноси Ал Jazeera.