Где отворити фирму на Балкану?
Предузетници и економски аналитичари слажу се да је недостатак пословног окружења проблем у свим земљама региона, пише портал Бизнис-плус.
"Свуда се фирме и даље суочавају с претераним административним препрекама и бројним захтевима што успорава економију и смањује конкурентност", каже Андреја Шкофић Клањшчек, шеф пореске и правне службе у "Делојтеа" у Словенији.
"Босна и Херцеговина, искрено говорећи, није најпогодније место за отворити фирму. Услови пословања су јако лоши када се гледају административни аспекти", каже економски аналитичар Игор Гавран и такође указује на одређене ризике код учествовања у приватизацији, "јер је увек могуће да се појави неки проблем, нека нерешена ситуација."
"Велики проблем у Србији је финансијска некултура", каже председница Словенског пословног клуба у Србији Данијела Фишаков.
Предузетници се не могу ослонити ни на споре судове, слаже се директор предузећа "Цитадела" Милутин Николић и верује да је радна снага иначе јефтина и лако доступна, али није довољно образована.
Проблеме са судовима и платном дисциплином наглашава и црногорски предузетник Милутин Љумовић, власник "Камекса".
Он тврди да је у Црној Гори створен амбијент за преваранте тако да само такви могу бити задовољни стањем у којем послују црногорске компаније. "Црногорска економија стагнира", каже он.
"И хрватска економија стагнира", сматра професор на загребачком Економском факултету Љубо Јурчић. Зато не види могућности за веће послове.
Све земље покушавају подстаћи пословање и запошљавање. Словенија за први стални посао на неодређено време омогућава повраћај доприноса за пензионо и инвалидско осигурање.
Слично је у Црној Гори где влада нуди олакшице за домаће и за стране инвеститоре. До сада је осам општина донело Одлуку о проглашењу пословних зона отворених за улагања.
Србија између осталога нуди могућност неплаћања пореза на зараду за предузетнике који инвестирају више од седам милиона евра.