ХОЋЕТЕ МНОГО ДА ЗАРАЂУЈЕТЕ? Ево како до посла у компанијама са највећим платама
Међу 25 компанија на овој листи доминирају ИТ компаније. Будући да ће у наредне четири године потреба за ИТ стручњацима порасти за скоро четвртину, ово је очекивана статистика.
Не само да велике компаније као Facebook непрестано запошљавају и нуде велике плате, него се сваке године на тржишту појављују и успешне стартуп ИТ компаније, које такође траже добре ИТ стручњаке. Процењује се да нови стартупови донесу у просеку око три милиона радних места у првој години свог рада, у другој години милион радних места, док ИТ компаније које постоје већ око десет година отворе око 300.000 радних места.
Како до посла у ИТ компанијама које су међу најпожељнијим послодавцима на тржишту?
ШТА ПОСЛЕ ДИПЛОМЕ: Ево како да проведете годину дана БЕСПЛАТНО у Дубаију!
Траже се одређена знања и вештине
Неке ИТ вештине су траженије на тржишту и утичу на то да се кандидат истакне у односу на друге програмере, developere и web администраторе. На пример, познавање и напредна употреба програмских језика као што су JavaScript, Јава, Ruby и ПХП (између осталих програмских језика) тренутно су јако важни у ИТ индустрији, преноси Б92.
КАНАДА, ОБЕЋАНА ЗЕМЉА: Просечна плата 3.700 евра, а ОВО су најтраженија занимања!
Није све на Facebooku и LinkedInu
Већина нас има профиле на LinkedInu и Facebooku и данас су ово две друштвене мреже преко којих ИТ стручњаци и други добијају понуде за посао и пословне контакте генерално. Међутим, постоје и друге специјализоване платформе на којима они у ИТ-ју проводе много времена. GitHub или Стацк Overflow су неке од њих. Ово су места где се могу добити информације о новим производима, детаљи о софтверима и савети од водећих технолошких стручњака, али сигурно остварити и неки вредни пословни контакти.
ВИСОКИ СТАНДАРД И ВЕЧНО ЛЕТО: Како до ПОСЛА у граду у коме је зими температура 30 степени!
Учешћем на хакатону до посла
Хакатони и програмерска такмичења омогућавају послодавцима да на једном месту виде како студенти и млади професионалци презентују, програмирају и примењују одређене идеје или решења за проблеме. Компаније попут Microsofta су познате по свом ангажману у овој области. Такве догађаје организују и посећују у свим земљама у којима имају своја представништва (ту спада и Србија), а такође додељују стипендије за студенте, награде и могућност запослења. Осим тога, добро је посећивати и сајмове и друге велике ИТ догађаје који окупљају ИТ компаније и њихове запослене.
ТРЕБА ВАМ САМО ДВОРИШТЕ: Узгајајте ове животиње и зарадите 2.500 долара по комаду!
ИТ организације за умрежавање
ИТ организације и заједнице у ИТ-ју су често веза и улазница за познате ИТ компаније. ИТ организације и заједнице својим члановима шире корисне вести о значајним конференцијама и догађајима у ИТ-ју, који су трендови актуелни, затим где се могу чути неки од водећих стручњака у ИТ-ју, али и остварити контакт са њима. Неке од познатих ИТ организација у окружењу су ПХП Србија, ДУМП у Хрватској и сл.
Осим тога, многе компаније имају директан контакт са едукативним установама, тако да се школовањем на њима често обезбеђује и посао. Иако су ИТ стручњаци веома тражени данас и има много посла на тржишту за њих, није сваки посао идеалан за свакога. Много ИТ компанија нуди ИТ стручњацима одличне услове за рад, али нису сви послови исти. Да би се добио посао који задовољава све жељене критеријуме, потребно је мало се потрудити. Сви ови нестандардни начини тражења посла заправо су одлични да се прошире знања и унапреди каријера, али и пронађе посао који може бити идеалан.