ИМА ЛИ СВРХЕ: Јапан гради велики зид да га брани од цунамија (ФОТО)
Својевремено су хидролози и метеоролози прогнозирали да ће Сендај да погоде таласи од четири метра висине. Погрешили су, а испаштало је пола света. Јер, сетимо се, страдала је и нуклеарна централа у Фукушими.
Талас је те 2011. био висок око десет метара, а одбрамбени зид четири пута нижи. Страдали су многи људи, а радијација која је истекла из електране допрла је до источне обале Сједињених Америчких Држава.
Данас Јапан покушава да се одбрани и од таквих таласа. Покренут је пројекат градње колосалног зида дугог око 400 километара. Бедем ће бити висок десет метара, а на појединим местима чак 14. Циљ пројектаната је да овај зид омогући одбрану региона Ивате, Мијагија и Фукушима, који су најугроженији од сличних таласа.
Када буде завршен, зид ће покрити 23 одсто обале поменутих предела. Цена тако великог објекта није мала, али за трећу економију света она је релативно прихватљив издатак. Први радови су почели након цунамија од пре три године, када је обновљена стара одбрамбена инсталација. Када буде готов, пројекат ће из буџета извући шест милијарди долара.
Грађани Осабе, луке северно од Сендаја, знају која је сврха зида, али... Будући висок 12,5 метара, он их чини да се осећају као у кавезу.
"Изгледа као затворски зид", каже један од житеља, пише немачки Шпигл.
Да је зид добро решење, пример је место Фудај. Оно је прошли цунами преживело без по муке. "Кривац" за то је бедем висок 15 метара.
И док влада корист од зида претвара у причу која осим безбедности потенцира и радна места отворена током градње, има и критичара. Они сматрају да ће ти послови нестати након изградње, а да се новац расипа без потребе. Довољно је, кажу, да се разради ефикасан систем евакуације.
Појединци мисле да је боље да се засади дрвеће. Оно би спречило да море унесе чамце у насеље поред обале, а да у повратку не повуче објекте и аутомобиле у океан. Ту су и биолози који се слажу са њима. Бетон ће, верују, нарушити еко систем - спречиће постојећу комуникацију флоре и фауне на води и на копну.