КАД КРАЉ ЧАСТИ: Поданицима поделио три буџета Србије
Буџетским корисницима и запосленима у државној служби Саудијске Арабије биће подељено око 32 милијарде долара што је, кад се прерачуна, мало више од три и по овогодишња буџета Србије.
Краљ Салман, нови монарх Саудијске Арабије, у време у којем свет грца у дуговима, одлучио је да части своје поданике са око 32 милијарде долара. Ту одлуку донео је након што је на трону прошлог месеца наследио свог преминулог полубрата, краља Абдулаха, а процену колико је то заправо новца, урадила је филијала Асхморе Гроуп у Ријаду.
Да би било сликовитије, реч је о своти која превазилази годишњи буџет Нигерије, највеће афричке економије. Или, у поређењу са нама, краљ ће буџетским корисницима и запосленима у државној служби поделити мало више од три и по овогодишња буџета Србије.
Према подацима које наводи Newyork Тимес, око три милиона запослених од укупно пет и по, добиће две месечне плате, што је око 5.000 долара. Осим тога, новац ће бити додељен спортским клубовима, уметничким и другим професионалним удружењима, биће инвестиција на пољу водовода и електричне енергије.
Декрет којим се новац на овај начин даје није неуобичајен. Део је традиције. Многи се сећају да је 2005. краљ Абдулах након крунисања повећао плате за 15 одсто, док је 2011, када се вратио са успешног лечења у иностранству, одобрио бонус у висини једне месечне зараде.
Велика владина улагања такође нису новина за ову земљу, пошто су многи рурални предели Саудијске Арабије напредовали управо због уложеног државног новца, па је становништво престало да се бави сточарством, већ се по селима возе џипови и купују iPhone телефони.
Међутим, овогодишња награда привукла је приличну пажњу, а разлога је неколико. Краљ Салман, за којег се, како анализира BBC, верује да неће бити заинтересован за друштвену реформу своје земље, већ да је више оријентисан ка строгим религијским правилима, започео је владавину брзим сменама у државним телима и отпуштањем великог броја министара.
На овај начин он је експресно постао популаран међу грађанима, па приче о непоштовању људских права или очекиваној политичкој реформи остају у другом плану.
Осим тога, према проценама великих инвестиционих фондова, пад цена нафте смањиће саудијске приходе од трговине "црним златом" за око 20 посто, што може резултирати повећаним дефицитом те земље, због чега је ова дарежљивост још занимљивија.
Спекулише се да такозвани "акт добре воље" има и политичку позадину – да одагна страх од екстремиста Исламске државе, која се одомаћила у комшилуку и за коју се страхује да би могла негативно да утиче на младе Саудијце, као што се то дешава у земљама у региону.
У међувремену, Саудијци су почели да троше. Чак је и Twitter пун пошалица које се деле на мрежи, а које се тичу изненадне веће количине новца у њиховим новчаницима. Купују се драгуљи и злато, неки се жене првом, другом или трећом женом, неки дају новац и у добротворне сврхе. Ипак, има и оних који враћају дугове, чија месечна зарада не задовољава све потребе.
Битно је поменути да ни поједини приватници нису заборавили своје запослене. Након Салманове одлуке, неке приватне компаније урадиле су исто што и краљ, чиме су трговцима у овом делу света дали још мало разлога за славље, пише Политика.
Прочитајте и: