КАДА ГРОЗНИЦА ТРЕСЕ: Снизите температуру лековитим биљем!
Уместо лекова и многобројних прашкова који служе за снижавање телесне температуре, испробајте ове природне препарате. Ефекат је исти, а нема негативних последица које могу узроковати медикаменти.
С обзиром на то да је повишена телесна температура одбрамбени одговор организма на инфекцију бактеријама или вирусима, не би ни требало да се "обара" док се не приближи 39. подељку термометра.
У неким случајевима то би ипак требало да се учини да би се смањиле тегобе и предупредиле евентуалне компликације.
Осим класичних народних лекова (облози од сирћета и ракије или у њих натопљених мекиња), као и свежег кромпира, помажу и чајеви од биљака које садрже салицин или поспешују знојење што хлади кожу и олакшава стање пацијента. Најбоље је да се пију топли и са цитрусима који ће да обезбеде витамин Ц, препоручује biljeizdravlje.rs.
Брусница (Vaccinium Витис идеа)
Успева на песковитом земљишту као низак зимзелен грм са чворовнатим стабљикама и јајоликим, тамнозеленим и кожастим листовима. Цветови су бели или ружичасти, а плод су црвене киселкасте бобице. Садржи етарска уља, органске киселине, пектин, витамине Б групе, витамин Ц као и минерале калијум, фосфор, калцијум, гвожђе...
Користи се да поспеши знојење и снизи повишену температуру. Можете користити свеже и суве бруснице.
Кашичицу најбоље свежих, али може и осушених брусница прелијте са 2 дл кључале воде, поклопите, сачекајте 5 до 10 минута, процедите и пијте док је топло.
А можете направити и чај тако што ћете шољицу свежих брусница да уситните у блендеру или изгњечите виљушком. Прелијте смесу са две шоље кључале воде, поклопите, сачекајте петнаестак минута, процедите и пијте два до три пута дневно.
Кичица (Erythraea Центауриум Перс)
Расте на влажним и песковитим брдским ливадама, пашњацима и обронцима, а реч је о биљки са четвороуглом, шупљом стабљиком и са јајоликим дугуљастим листовима и ружичастим гроздастим цветовима. Садржи гвожђе, натријум горке хетерозиде и етарско уље.
Користи се против грознице, а поспешује знојење и снижава телесну температуру.
У литар хладне воде ставите 30 грама осушене биљке, кувајте неколико минута, поклопите, сачекајте десет минута, процедите и пијте топло малим гутљајима до три шоље дневно.
Или у авану уститните осушену биљку док не добијете прах, па 2 грама размутите у шољици воде и пијте током дана.
Малина (Рубус идаеус)
Разграната грмовита и бодљикава биљка. Листови су перасти, по ивицама назубљени и са доње стране прекривени длачицама, цветови су бели, а плодови црвене бобице. Плод садржи лимунску и јабучну киселину, шећер, пектин, витамин Ц и танин.
У флашу широког отвора сипајте 2,5 дл винског сирћета, па убаците 300 г бобица, ставите на тамно место и уз повремено мућкање сачекајте 10 дана. После тога процедите, сипајте у чисту флашу, затворите и чувајте на хладном месту. У случају грознице и повишене температуре пије се по ракијска чашица три пута дневно или се праве облоге и стављају на стопала и чело.
Бела врба (Salix алба)
Успева поред водотокова или на влажном земљишту, кора овог дрвета је сива, испуцала, лишће је копљасто и обрасло ситним длачицама. Садржи салицин, танин, оксалате, калцијум...
Користи се да снизи високу температуру, а због салицина делује као антибиотик.
Кашику коре беле врбе прелијте са пола литра топле воде, сачекајте да почне да ври и кувајте око 5 минута, процедите и пијте пола чаше 2 до 3 пута дневно.
Или кашику самлевене коре прелијте са 3 дл кључале воде, кувајте 10 минута и пијте по трећину шоље 3 пута дневно.
Погледајте и: