Како је Ескобарова црна рупа доживела привредни бум
Медељин - У земљи у којој сви углас означавају корупцију као највећи проблем друшва, један град је враћен у живот изградњом на дестине инфрастуктурних пројеката и културних институција.
Процват Медељина је отворио многа питања о финансирању велелепних зграда и о томе колико су чисте руке политичара који су се прославили трансформацијом Медељина.
Место које је деведесетих било црна рупа Јужне Америке, за време владавине Пабла Ескобара, данас је узор многим градовима широм света који се боре са социјалним проблемима. Ентузијасти воле да истакну да је уз помоћ савремене и светлуцаве архитектуре уграђене у озлоглашене четврти Медељина број убистава на годишњем нивоу смањен са 380 случаја на 100.000 становника раних деведесетих, на данашњих 60 случаја на 100.000 становника.
Истина је, међутим, да је за то задужен пре свега дуготрајан политички процес повратка државе у Медељини, који се десио после убиства Ескобара 1993. Преговори Боготе са парамилитарним организацијама које су обезбеђивале производњу и трговину кокаина у Медељину резултирали су предајом наоружања и цепањем криминалних организација у мање групе са којима се лакше излазило на крај.
Архитектура и урбанизам су добили своју важну улогу у развоју града. Медељин је први и једини град у Колумбији који може да се похвали метроом, који чине две жичаре које са остатком града повезују доскора недоступне квартове у стрмим брдима.
Познаваоци прилика кажу да су тек у последњих неколико година ефекти еманципације видљиви. Ескобар је доскора био у срцима многих, тајно слављени херој који је помагао болнице, школе, цркву.
Поред политичке воље, државних средстава и савета из међународних институција. Медељин свој развој великим делом дугује гиганту ЕПМ (Јавна предузећа Медељин). Ово државно предузеће друго је по реду најпрофитабилнијих у Колумбији. Град снабдева водом, гасом, струјом, комуналним услугама и услугама телекомуникација, док је истовремено велики играч у енергетском сектору целе Јужне Америке.
( Политика )