Како подићи новац кад банке не раде а рат пламти? Украјинци знају!
Нови огласи почели су да се појављују међу обавештењима за запослење и за станове на централној трамвајској станици у Доњецку.
У огласима се нуди подизање новца у нечије име, у ситуацији у којој су у том делу земље затворене банке због сукоба између проруских побуњеника и украјинске војске.
Банкомати не раде а банке су затворене месецима у Доњецку као и у целом источном делу Украјине који је под контролом проруских побуњеника.
Због тога морају да се довијају пензионери, државни службеници и други запослени који су плаћени преко рачуна као и сви становници који хоће да дођу до новца са својих рачуна.
На огласу пише "подижем новац за вас", у потпису "Јури" који предлаже сусрет. Треба доћи са својом банковном картицом и њему направити уплату преко мобилног телефона. За 15 минута, каже он, стићиће текст који ће потврдити ту уплату, и он ће тада уплатиоцу дати кеш, уз провизију од 10 одсто.
У другом делу града, близу аутобуске станице развијен је исти систем, али такорећи на индустријском нивоу.
У тој пословној улици парфимерија је постала тајна банка. Испред радње стоји као чувар један наоружани побуњеник. Унутра други побуњеник седи са калашњиковом у једном ћошку, а поред њега четири "оператера" седе испред лаптопова, са свежњевима новчаница у руци.
Испред сваког је мали ред. "Клијенти" дају своју кредитну картицу и телефонски број. Оператери изврше уплату преко интернета, и када стигне текст потврде они исплаћују новац, уз исту провизију од десет одсто.
Како наводи агенција Франс прес немогуће је сазнати одакле долазе десетине хиљада гривњи у кешу с којим се располаже у парфимерији. На прозору радње стоји црно-бели натпис о новом радном времену од 8.00 до 17.00 часова, и пише "не подижемо мање од хиљаду гривњи (32 евра). Такође је написан списак банака са којима парфимерија не ради.
Један 57-огодишњи пензионер каже за агенцију Франс прес по изласку "Тако је сад, рат је. Треба ми новац да платим телефон и храну". Он и даље добија своју пензију од 3.500 гривњи (114 евра) на рачун али не може да је подигне.
"Овако је три или четири месеца. Кијев је за све то одговоран", каже овај човек који даје само своје прво име, Александар. Каже да му је жао што мора да плати 10 одсто провизије али је задовољан што није морао аутобусом да путује да би дошао до свог новца, преноси б92.
Прочитајте и: