Како промене времена утичу на наше здравље?
Нагле промене времена дефинитивно утичу на функције нашег организма, а погађају све старосне групе. Посебно су осетљиви хронични болесници и људи под константним стресом.
Временским променама, а посебно када су нагле, већина особа није у стању да се прилагоди. Метереопатије нису поштеђени ни здрави ни млади, а посебно је изражена код хроничних болесника и оних под стресом, пишу Вечерње Новости. Стање напетости не дозвољава да се организам прилагоди новонасталим променама, већ реагује тако што нагло скаче крвни притисак, долази до појаве несанице, главобоље, презнојавања, деконцентрације и низа других симптома, који отежавају нормално функционисање.
Од метереопатије пати чак 85 одсто здравих људи, а овај тренд је у порасту, истичу стручњаци. На временске промене најосетљивије су жене, тинејџери до 15 година и старији од 45. Када је реч о високим температурама, угрожена су и мала деца, нарочито она до две године, јер немају развијен терморегулациони систем.
Главни кривац за неприлагођавање амбијенталним променама је хипофиза, која, под утицајем временских превирања, појачава лучење одређеног хормона одговорног за појаву немира и раздражљивости.
Истовремено, смањује се производња ендорфина, природног аналгетика, захваљујући којем се снижава праг бола. У таквом стању, метереопате осећају главобољу, болове у костима и мишићима.
Једини лек у таквој ситуацији су, уколико нема специфичне терапије, аналгетици и чајеви од камилице, липе, линцуре или глога, који смирују напетост. Ако знају за подложност утицају временских промена метереопате треба да се суздрже од узимања алкохола, јаких сирева и чоколаде, јер они појачавају раздражљивост.