Картица, чек или кредит, питање је сад?
Задуживање не воли нико. Али некад је неопходно. Ево неколико предности и мана за три уобичајена начина задуживања.
Чекови
Највећи плус код овог начина плаћања јесте што плаћате без камате. Трошкови издавања су минимални, и банкама се плаћа симболично, углавном око десетак динара по чеку.
Међутим, лимитирајуће је што то колико ћете чекова добити зависи од стања на вашем рачуну.
Већина великих трговачких ланаца прихвата чекове, а позитивно је и што се не евидентирају као задужење у Кредитном бироу.
- Они се не третирају као готовина, па не можете рачунати на попусте при плаћању.
Свакако су чекови јефтинији инструмент плаћања од нпр. кредитних картица. Ипак, има и недостатака као што су некомфорности коришћења од стране грађана (попуњавање, вођење ручне евиденције издавања и сл.) и повећање ризика од злоупотребе, ако се неадекватно користе.
Кредитне картице
Свакако једноставније и комфорније за коришћење. Али ипак пажњу више треба обраћати на суштину – повољност/неповољност.
Већи број трговина их прихвата ради одложеног плаћања. Неке банке имају склопљене уговоре са трговинама па вам омогућавају да плаћате на рате и без камате.
Дакле, пре свега, морате се добро информисати код своје банке или изабрати банку која нуди аранжман који вам највише одговара!
Могуће коришћење за плаћање путем Интернета!
- Коришћењем кредитне картице у Кредитном бироу се евидентира 5% одобреног лимита по картици као кредитно задужење. Због овога ћете имати мање могућности задуживања по осталим кредитним инструментима: минус по текућем рачуну, готовински и потрошачки кредити, стамбени кредити.
Банке које немају овај договор са трговинама наплаћују просечно камату од 22 посто.
Кредитне картице за трговце представљају исто што и готовина, тако да ћете често моћи у трговинама, које нуде попусте за готовину, да остварите попусте плаћањем кредитном картицом.
Треба имати на уму и да се за кредитну картицу плаћа чланарина, која зависи од банке а креће се око 200, 300 динара просечно.
Кредити
Папирологија, папирологија!
Ако због нечег морамо да дамо огроман минус овом начину задуживања то је свакако процедура.
Међутим када су нам потребни већи износи, и дужи рок отплате, некад немамо избора. Онда треба тражити што повољније каматне стопе. У сваком случају камате су мање него код коришћења кредитних картица.
Наравно, уколико вам и то значи, у неким банкама одобриће вам и грејс период.
- За кредите везане за евро потребан депозит/учешће, и до 30 посто.
Међутим, када крећете у овај вид задуживања имајте на уму и да ћете имати трошкове које банка наплаћује за обраду кредита, од два до три посто од износа за који се задужујете.