Кипарска Влада одобрила одузимање кућа кредитних дужника
НИКОЗИЈА - Влада Кипра је одобрила предлог закона којим се дозвољава одузимање кућа купљених на кредит који се нередовно отплаћује.
Ту меру су захтевали међународни повериоци који су помогли Кипру током финансијске кризе. Та такозвана „Тројка“ - ЕУ, ММФ и Европска централна банка, позвала је у петак Скупштину Кипра да гласа за тај закон, претећи да ће у противном обуставити исплату финансијске помоћи држави. Предлог закона мора бити одобрен најкасније у септембру.
Опозиција га критикује, тврдећи да ће многе породице бити избачене на улицу јер не могу да враћају кредите пошто немају прихода, а стопа незапослености је достигла 17 одсто. У телевизијском говору у среду председник Кипра Никос Анастасијадис је рекао да су болне мере неизбежне да би се смањиле ванредне финансијске обавезе државе.
Председник је осудио висок ниво неквалитетних кредита, односно прописе који су неадекватни за наплату дугова. Посебно је критиковао спорост принудне наплате, наводећи да још нису спроведене одлуке о принудној продаји донете 1997. Више од половине банкарских кредита на Кипру се сматра „неквалитетним“, односно ненаплативим.
Поред тога, стопа задужености грађана Кипра је највиша у читавој Европској унији, рекао је Анастасијадис. Председник је тврдио да ће бити успостављене мере заштите како би се спречило да банке из кућа истерају најсиромашније дужнике.
Повериоци су марта 2013, одобрили Кипру 10 милијарди евра кредитне помоћи на рате, да би га спасли банкрота. Никозија мора да у замену спроведе драконске мере, укључујући принудно реструктурирање иначе савременог и развијеног банкарског система и продају кључних јавних служби.