Купиш гарсоњеру, платиш трособан стан!
За три године од како их банке одобравају, у Србији су до сада одобрена свега три стамбена динарска кредита. Од тога је један већ превремено отплаћен, а узели су их странци. Разлог за овакво стање је веома једноставан.
Како кажу у Националној корпорацији за осигурање стамбених кредита, до сада су осигурана свега три динарска стамбена кредита, а њих су подигли страни држављани.
Разлог зашто се грађани Србије не задужују у валути у којој и зарађују, јесте цена ових кредита, чија ја каматна стопа троструко већа од оних везаних за евро.
Иако су рокови отплате и до 25 година, код појединих банака су ти рокови краћи (до десет година). Све то их тренутно чини најнеповољнијим. Рачуница је неумолијва - за стан купљен на кредит у динарима, после две деценије, грађанин кроз камату да банци двоструко већи износ него што је позајмио. Или то је као да купите гарсоњеру на кредит, а после две деценије дате новца као да сте купили трособан стан!
Разлог зашто странци, отплаћују ове кредите, како објашњавају у банкама, је тај што уколико желе да купе некретнину у Србији на кредит, то могу да учине једино ако се задуже дугорочно и то у динарима. Иако је последње две недеље, прича о стамбеним кредитима актуелна, због наглог јачања франка, и скока рата задужених у швајцарцима, интересовања за динарске стамбене кредите уопште нема.
Цена је пресудна јер се каматна стопа креће око 15-16 одсто. А када би и да ли би ови дугорочни зајмови могли да појефтине. Одговор је - тешко.
- Извори одакле се ови кредити одобравају, су ограничени, а и то утиче на њихову цену. Нема дугорочних извора одакле би банке одобравале, осим власититог капитала, јер уопште нема дугорочне штедње у динарима. А и то утиче на њихову цену - каже Соња Миладиновски, члан Извршног одбора Сосијете женерал банке.
Поређење
Када се пореде три стамбена кредита који се отплаћују у Србији - динарски, везани за евро и франке, од краја 2011. када су се појавили они у домаћој валути, за рате у динарима највише су издвојили задужени у домаћој валути, потом они чији су зајмови везани за евро, па франак, преноси Economy.rs.
Прочитајте и: