Купујемо ли СВЕСНО фалсификовану робу? Изненадиће вас одговор!
БЕОГРАД - Иако је 74 одсто грађана свесно да фалсификовани производи могу бити штетни по здравље и безбедност, више од 50 одсто њих се, у неком моменту, определило за куповину фалсификата.
Скоро сви испитаници, тачније 92 одсто, тврде да постоји јасна разлика између оригиналног производа и фалсификованог, а чак 70 одсто испитаника је некада посумњало да је за производ који су мислили да је оригинал, у ствари је фалсификат, показује анкета о стававима грађана Србије.
Више од 60 одсто испитаника спроведене анкете обраћа пажњу приликом куповине да ли је роба фалсификована или оригинална. Они који не купују кривотворене производе као главне разлоге наводе бригу за здравље и безбедност, а то је 34 одсто испитаника потврдило.
Постоји још разлога за то што не купују такве производе: роба није легална (24 одсто) и један део сматра да је погрешно фалсификовати и дистрибуирати туђе идеје и интелектуално власништво (17 одсто).
Они који су били у ситуацији да купе фалсификован производ најчешће су то урадили преко интернета, тачније 38 одсто испитаника или на пијаци и преко познаника - овде је у питању15 одсто испитаника.
Највећи број грађана се изјаснило да повремено купују кривотворене производе, али да такву куповину, ипак, обављају само неколико пута годишње (83 одсто). У том случају, грађани се, најчешће, опредељују за куповину одеће, затим компјутерских програма, филмова и музике.
Купују и "фалсификовану" храну!
На трећем месту по учесталости фалсификованих производа које би грађани купили је козметика, на четвртом је храна, а након тога следе делови за аутомобиле.
Чак 58 одсто грађана одговорила је да су свесни да куповина фалсификованих производа помаже организовани криминал, а 69 одсто испитаних рекло је да су информисани о томе да штетно утиче на националну економију и доводи до укидања радних места.
Анкета је спроведена у оквиру кампање "Фалсификати коштају више, купујем оригинале!", током које је одржано пет информативно-едукативних догађаја у тржним центрима у Србији и у њој је учествовало преко 500 грађана.
Тржишни инспектори, представници Управе царина и Сектора за заштиту потрошача Министарства трговине су у оквиру акције на примерима фалсификоване робе показивали грађанима како да уоче разлику између фалсификованих и оригиналних производа и указивали им на све штетне последице производње и употребе фалсификованих производа.
Кампању "Фалсификати коштају више, купујем оригинале!" спроводе Сектор тржишне инспекције Министарства трговине, француске међународне техничке стручне агенције "Expertise Франце" и Делегација Европске уније у Србији.
Кампања је део пројекта "Спровођење права интелектуалне својине" који финансира Европска унија са 2,8 милиона евра из претприступних фондова са циљем јачања капацитета заштите и спровођења права интелектуалне својине у Србији.