ЉУБАВНА ПРИЧА СРПКИЊЕ И ШВЕЂАНИНА: Ево како заиста изгледа живот на Северу
Да љубав не бира ни време ни место, одавно је познато, а када се деси потребно је препознати је и очувати.
Гордана и Магнус упознали су се преко друштвене мреже сасвим случајно. Он је рођени Швеђанин, а она, претпостављате, Српкиња. После осам месеци дописивања преко Фејсбука, сада већ давне 2009. године он је спаковао кофере и рекао мајци да иде у Београд.
- Жена је била прилично изненађена и збуњена. Питала се ко још иде на летовање у Србију и зашто? Поред тога што је касније схватила да је љубав у питању, у лепоте наше земље уверила се и сама када је први пут посетила Србију. Сада и сама каже да би сви требало да летују овде, а и није много далеко, свега 2.300 км – каже Гордана уз осмех за Српски сајт.
Био је то први пут да је Магнус дошао у нашу земљу, а када су прошетали Калемегданом и Кнез Михајловом, заљубио се и у њу и у град. Не крије да је имао предрасуде о Србији и Србима као и већина странаца, али оне су брзо нестале – гостољубивост, прелепа архитектура Београда и девојка са којом се месецима дописивао учинили су његов боравак у нашем главном граду незаборавним.
НЕВЕРОВАТНА ПРИЧА ИЗ СЕЛА ПОРЕД НЕГОТИНА: Свекар оплодио снајку, а онда...
Са осмехом на лицу Гордана каже да је тада, када се нашла у улози његовог водича, први пут свој град гледала очима туристе и схватила колико је заправо леп и шта све у њему ни сама није запазила. Убрзо су се договорили да је време да и она посети њега па су посете на релацији Београд – Стокхолм бивале све учесталије.
"Нисам планирала да идем у иностранство"
Пре него што је упознала свог садашњег супруга никада није размишљала о одласку из земље.
- Имала сам овде посао, стан, породицу, пријатеље - мој живот који није био перфектан, али је мени одговарао. Нисам била од оних који су планирали да иду у иностранство. Чак и када сам отишла, идеја је била да видим да ли ја то могу и желим. Нисам желела да бежим из Србије. Тек када одете одавде схватите колико је наша земља лепа и колико тога функционише исто као и у другим државама. Ми смо годинама били изоловани и о западу слушали само оне лепе ствари и мислимо да је тамо негде увек боље. Истина је да нигде није идеално - наглашава Гордана.
Два венчања
Венчали су се прво у Шведској у кругу родбине, а затим су уприличили и забаву у Србији. Била је то шведско-српска свадба са пуно музике, хране, а пре свега добре забаве.
Магнусов ујак је једном приликом био у време бивше Југославије у Београду, а када је дошао на венчање, након више од 30 година рекао је да се све променило, али да је дух исти као и давних дана. Одмах је пожелео да опет оде у Скадарлију и да потражи кафану у којој је тада био. Променило се све, каже, али душа је иста.
Упознавања култура обома им је било занимљиво
- Када је Магнус дошао на Ђурђевдан пробао је први пут сарму и није му се допала, али када су слаткиши дошли на ред, одушевио се. Свидео му се и начин дружења код нас јер колико год да немамо времена, увек нађемо бар мало времена да попијемо кафу са пријатељима. У Шведској је то мало другачије, обично се свако виђање са пријатељима планира, заказује - прича Гордана.
Гордана и Магнус имају леп живот у Шведској. Он је педагог који ради при цркви, а она је одлучила да се дошколује, а ускоро ће почети и да ради. Имају доста пријатеља и у Шведској и у Србији па се обоје труде да одрже те везе.
Живот у Шведској
- Привукла ме је њихова хуманост и умереност у свему. Посто сам успела да "преживим" шведско хладно време, схватила сам да могу и да живим тамо.
Посебно јој се допао начин на који обележавају Божић. Тада сија цела земља јер се потруде да украсе куће, са сваког прозора сијају лампице, а божићне декорације често воле и сами да праве. Магнусови родитељи живе у другом граду, али се труде да за празнике буду заједно јер Божић се слави у кругу породице и првих комшија.
- Они проводе иначе пуно времена са породицом, играју друштвене игре... Ужива се у храни и пићу, али и у неким занимљивим играма. Свако купи поклон, лепо га упакује, сви поклони се ставе на сто и бацају се коцкице па ко први добије шестицу први бира који ће поклон да узме. Поклони често буду шаљиви, па се деси да се неко баш изненади када га отвори и рецимо нађе тоалет папир или пасту за зубе.
Држава им је социјално одлично уређена, па тако породица за свако дете добија одређену своту новца од рођења до 18 године, мајка има право да остане две године на породиљском, а отац је дужан да узме бар три месеца одсуства када му се роди дете. Школство је бесплатно, тачније све се финансира од новца пореских обвезника.
- Много тога је у Шведској лепо и морам да кажем да је дефинитивно стандард много виши него у Србији, али ја сам тамо отишла и остала због љубави, а Београд је, наравно, заувек мој град – завршава причу Гордана.