Марија Тјудор (1516-1558)
Марија Тјудор је, под утицајем папе и католичке цркве , покушала да прогонима и ломачама уништи протестантизам и врати Енглеску врати католицизму и због тога добила надимак Крвава Мери.
Кћерка Хенрија VIII и Катарине Арагонске дошла је на власт у Енглеској у тридесет шестој години и владала шест година од 1553. до 1559. године. Хенри VIII је због свађе са папом увео у Енглеску протестантизам, њен долазак на престо представљао је опасност за опстанак династије Тјудора пошто је била заклети католик. У кратком периоду Енглеска се поново нашла на раскрсници којој се вери приволети и то је за собом повлачило питање судбине милиона људи.
Основни циљ Марије Тјудор имала је основни циљ да обнови стару католичку веру, али је хтела да обезбеди и наследство престола, јер уколико би устала неудата престо би припао њеној полусестри Елизабети. Елизабета ју је наследила 1558. године. Марија се плашила да би она могла да уништи њена настојања.
Удала се за будућег шпанског крља Филипа II и тако своје краљевство увела у орбиту Хабсбурговаца. Краљевска свадба прослављена је у Винчестеру, 25. јула 1554. године. Филип се тактично сложио да ће се повући у случају да Марија умре пре њега без наследника. Овај брак није наишао на одобравање код народа из разлога што Енглеска није зависила од трговине са Шпанијом, али ањвише због страха да злогласна шпанска инквизиција не буде уведена и у њиховој земљи.
Марија је испрва тражила само толерисање католицизма, али ускоро је почела да тежи оном положају у коме је вера била пре раскола. Протестантски екстремисти су отишли на привремено прогонство на континент. Новембра 1554. године у Енглеску је стигао кардинал Реџиналд Пол, као папски изасланик. Он је разрешио нацију духовног испаштања које ју је задесило због раскола и јереси. Уздржао се од захтева за повраћај црквених земљишних поседа који су прешли у световне руке, за време владавине Хенрија ВИИИ.
Враћање на католицизам било је у тесној вези са прогањањима, за какве се у историји Енглеске до тада није знало. Око 300 људи је спаљено због својих верских убеђења, нарочито у југоисточној Енглеској и већина њих је била скромног порекла.
Марија је дозволила да 1557. године буде увучена у рат са Француском, што је завршило губитком Калеа, последњег британског упоришта на континенту. То је била цена брака са Шпанцем који се у сваком погледу показао као јалов.