МЕЊАЈУ ГРЕЈАЊЕ УСРЕД ЗИМЕ: Врући рачуни заврћу гас
Стална поскупљења плавог енергента одбијају потрошаче. За неколико дана 2.000 домова се повукло са мреже. За промену начина грејања усред зиме највише се одлучују сеоска домаћинства, која имају дрва.
Цена гаса, која ће у марту бити подигнута трећи пут од почетка грејне сезоне, усијаће и рачуне потрошача, а неке приволети да потраже нови начин грејања. Да се стан од око 60 квадрата греје преко зиме лане је требало од 54.000 до 65.000 динара, а са поскупљењем и до 3.400 динара више. Константно већи рачуни за плави енергент приморавају најсиромашније да се окрену - цепаници.
Кубик гаса по цени од скоро 54 динара, кажу у Удружењу потрошача гаса "Просперитет", натераће барем десет одсто домаћинстава да заврне славине и искључе своје гасне пећи с дистрибутивних мрежа и до краја грејне сезоне користе друге енергенте за загревање.
- Уз ново поскупљење, број оних који се искључују са гасне мреже ће се сигурно увећати јер нам се за свега неколико протеклих дана јавило много потрошача, а око 2.000 њих се искључило с мреже - каже председник Удружења Радомир Ћириловић. - Већ прошле године око трећине корисника искључило је гас због немогућности да га плаћа, што је око 80.000 индивидуалних потрошача.
Да се пребаци на неки други енергент усред грејне сезоне, чак и да му је скупо, мало ко има могућност. Ако се узме у обзир да смо само за прикључак на гас кошта 1.000 евра, а да је за кућне инсталације потребно око 500 евра, потрошачи се тешко одлучују да одустану од плавог енергента када су већ толико уложили, преносе Новости.
- Јесте да је гас сада доста скупљи, али су грађани у шкрипцу - објашњава Војислав Вулетић из Удружења за гас.
- За грејање на струју им треба ТА пећ, која је нова инвестиција. Усред зиме одлучили су се да промене начин грејања највише домаћинства на селу, која имају дрва или могу јефтиније да их набаве. Њима се исплати, па заврћу вентиле за гас. Остали морају да чекају нову сезону и добро размисле шта им се највише исплати.
Додатни проблем потрошачима гаса направило је укидање могућности да се утрошени гас плаћа на две рате, односно да се 63 одсто рачуна плати одмах, а други део у летњој сезони, када се гас мање троши.