Милосављевић: Порез увећан највише 80 одсто, грешке случајне
БЕОГРАД - Градски секретар за финансије Слободан Милосављевић демантовао је да су поједини Београђани добијали решења за порез на имовину увећана и до 300 одсто тврдећи да се апсолутно поштује градска одлука да ниједно пореско решење није увећано више од 80 одсто у односу на прошлогодишње.
''Одлука о порезу за 2014. према којој ниједно пореско решење не сме бити увећано више од 80 одсто се поштује, као што се поштују критеријуми за утврђивање основице за опорезивање, а медијски натписи који наводе увећање од 300 одсто су нетачни", рекао је за Милосављевић додајући да је то уграђено у систем опорезивања.
Како у Београду има 750.000 пореских обвезника, Милосављевић не спори да су грешке у појединачним случајевима могуће, али је уверен да су, ако их је и било, до сада вероватно исправљене или је у току поступак исправке.
Коментаришући наводе о енормно увећаним решењима, он каже да је у медијима поменут случај власника трошне куће на Дедињу, коме је за ову годину стигло решење на 80.000 динара пореза на имовину, док је прошле године платио 14.000.
Градски секретар још наводи да је Београд, као и други градови у Србији, одредио 13 зона на територији града и да је цена квадратног метра некретнине одређена зависно од тога где се зона налази. Од тога, како је навео, највише зависи коначан обрачун пореза на имовину, мада се, додао је, при обрачунавању пореза уважава и старост објекта, па амортизација по том основу иде до 40 одсто процењене вредности, а на основу цене квадрата утврђене по зонама.
Порез још може бити смањен и због чињенице да ли грађанин живи у одређеном стану или не, па ако живи на адреси онда се пореска основица умањује за још 50 одсто у односу износ након умањења амортизације, а уколико не живи нема умањења.
Подсетио је да грађани који сумњају да је дошло до греске приликом обрачуна пореза који им је утврђен могу то да провере у подручним јединицама Пореске управе у свих 17 општина, те да могу да се на такво решење жале