ММФ: Кина суочена са невиђеним економским изазовом и огромним ризицима
Кина се суочава са огромним задатком, испуњеним ризицима, у оквиру напора да пређе на економски модел заснован на тржишним принципима и на потрошњи, саопштио је Међународни монетарни фонд (MMF).
Будући да представља најважнију економију у развоју, кинеско успостављање нове равнотеже и раздуживање ће "изискивати велики опрез", наводи се у новом прегледу глобалних финансијских ризика ММФ-а, који је објављен јуче уочи почетка дводневног годишњег самита Фонда и Светске банке који се одржава у Лими.
Суочавање са невиђеним политичким изазовом
"Кинеске власти се суочавају са невиђеним политичким изазовом у реализацији својих циљева - преласку на нови модел раста и на финансијски систем утемељен на тржишним принципима", оценио је међународни кредитор у свом извештају.
"Постизање таквог исхода захтева опрез у погледу темпа реформи и политичку доследност", додаје се даље.
Могућа штета по светску привреду
Ако се тај процес не буде добро водио са становишта политике, ММФ упозорава да би штета по светску привреду од кризе у тржиштима у успону могла бити великих три процента глобалне производње, изјавио је финансијски саветник у ММФ-у, Хосе Виналс.
Кина се нашла у фокусу ММФ-овог новог "Извештаја о глобалној финансијској стабилности", у ком се наглашава повећана опасност од успоравања раста тржишта у настајању, глобалних тржишних турбуленција, и врло високог нивоа задуживања компанија.
"Препоручује се хитна надоградња политика, како би се избегли ризици", рекао је он. Према најгорем сценарију, стопа банкрота компанија могла би скочити, нарочито у Кини, "подижући напетост у финансијском систему, с последицама по раст", наводи се у извештају.
Посебан ризик представља то што би компаније у државном власништву у тржиштима у успону, попут оних у енергетском сектору, које су подигле огромне количине новца издавањем обвезница, могле сервисирање њихових дугова да пребаце на владе.
Фонд је јуче срезао прогнозу глобалног привредног раста за ову годину на 3,1 одсто, и на 3,6 процената за идућу годину, смањујући процену у оба случаја за по 0,2 процентна поена у односу на предвиђање пре три месеца.
То би могло да подигне ризик да се те државе суоче са обарањем кредитних рејтинга на неинвестицијски или статус смећа, као што се догодило Бразилу пре месец дана, указао је ММФ.
Успоравање у Кини, другој највећој светској привреди, истовремено је и узрок и део слабости која је погодила тржишта у успону, констатује Фонд.