НЕЛОЈАЛНА КОНКУРЕНЦИЈА: Увезу за 30, продају за 800 динара
Представници текстилних произвођача у Србији указали су на нелојалну конкуренцију - робу која стиже из Кине и Турске.
Око 60 одсто конфекције у Србији се продаје на "црном тржишту", а највећи проблеми с којима се представници текстилне индустрије суочавају је увоз изузетно јефтине кинеске и турске робе која се продаје на "сивом тржишту", домаће радионице које раде на "црно", као и све масовнија појава секонд хенд продавница, речено је на састанку Групације произвођача дечје одеће и обуће у Привредној комори Србије (ПКС).
Представници текстилних произвођача из Аранђеловца, Шапца, Обреновца, Београда указали су на седници те групације да је и држава на губитку јер се кинеска и турска роба увозе толико јефтино, за на пример 30 динара по комаду и да је царина мала, а после тај исти производ продају за 700 или 800 динара и то углавном без издавања рачуна тако да марже код тих трговаца износе и по 700 одсто.
Тиме држава губи значајне приходе, а домаћи легални произвођачи су на губитку због нелојалне конкуренције.
Панчево - "црна тачка"
Једно од главних места "црног тржишта" текстилне робе је бувљак у Панчеву, где се, како кажу домаћи произвођачи, до шест сати ујутру обаве све трансакције јефтино увезене робе из Кине и Турске, због чега је неопходно да сваки дан три инспекције дежурају на том месту.
"Секонд хенд" продавнице, у којима се роба појављује или као роба из хуманитарне помоћи, роба са грешком или као сировина за рециклажу, посебно прете да униште домаћу текстилну индустрију, речено је на скупу.
"Због свега тога ћемо отпустити раднике и затворити своје радионице, што се није десило последње 23 године", рекао је произвођач из Шапца, један од домаћих текстилних произвођача који запошљава више од 30 радника.
Прочитајте и: