НЕМЦИ ГА УКИДАЈУ: Шта вама значи ПРЕПОРУЧЕНИ рок употребе производа?
Немачки министар пољопривреде Кристијан Шмит залаже се да се укине одредба препорученог рока трајања на производима.
Његово образложење је да то заправо није рок употребе, а Немци ионако бацају у смеће права брда хране.
Сваки од око 80 милиона грађана Немачке годишње баци у ђубре 82 килограма прехрамбених намирница – дакле више од шест и по милиона тона. По правилу, само мало тога заиста је покварено и прошао му је рок употребе након којег ти производи могу да буду опасни по здравље потрошача.
Чест је, дакле, случај да у смећу заврше производи којима је тек истекао рок који је означен као "препоручен рок употребе".
То је заправо прилично еластичан појам: до тог датума произвођач гарантује да ће производ имати особине које би требало да има што се тиче укуса, мириса, боје, конзистенције и храњиве вредности. Након тог датума, врло је вероватно да ће производ задржати та својства и можда ће још дуго проћи док се производ заиста не поквари.
Показало се да су произвођачи прилично "штедљиви" у тим, препорученим датумима због тога што рачунају да ће, ако потрошач баци производ док је можда још добар, он највероватније након тога једноставно да купи – нови.
Резултат је гомила бачене хране. То је немачког министра навело да покрене иницијативу о укидању ознаке "препорученог рока употребе".
- Масовно бацамо добре намирнице зато што су произвођачи поставили превелике безбедносне размаке до рока када се производ квари - изјавио је министар Кристијан Шмит. Гомиле намирница бацају се у смеће иако су још јестиве и њихово конзумирање не угрожава здравље, преноси Дојче Веле.