Нови закони за бржи и ефикаснији опоравак привреде
Јавна расправа о Нацрту закона о приватизацији, и Нацрту закона о изменама и допунама закона о стечају трају до 14. јула. До краја месеца, ови закони наћи ће се и у парламенту. Шта доносе ови закони нашој привреди, нарочито фирмама које су у реструктуирању?
Закон за фер и транспарентну приватизацију
Министар привреде Душан Вујовић рекао је да ће нови Закон о приватизацији бити флексибилнији у погледу модела, метода и мера приватизације и да би требао да отклони аномалије из прошлости.
Модели приватизације предвиђени овим законом су продаја капитала (предмет продаје 70% друштвеног капитала који се приватизује), продаја имовине, стратешко партнерство (заједничко улагање заинтересованог правног лица са државом) и пренос капитала без накнаде (30% капитала преноси запосленима, без накнаде, у акцијама, односно уделима ).
Од метода приватизације, уврштена су три - метод јавног прикупљања понуда са јавним надметањем (подношење понуда и јавно надметање учесника), метод јавног прикупљања понуда и метод непосредне погодбе, који се спроводи се изузетно, када постоји општи интерес односно стратешки интерес Републике Србије.
Закон се базира на жељи да се привреда унапреди а да се избегне корупција, а обезбеди транспарентност и фер тржишна цена. Агенција пре закључења уговора прибавља од надлежне организације за спречавање прање новца мишљење о непостојању сметњи на страни купца односно стратешког инвеститора за закључење уговора.
Ефикаснији стечај
Када је реч о изменама Закона о стечају, Вујовић је истакао да би стечај по новим прописима требало да буде бржи, ефикаснији и транспарентнији процес, који је "поступак лечења проблема" а не да се користи за нестанак предузећа са привредне сцене.
Неке фирме ће после тога нестати, али неке ће пронаћи нове власнике, менаџмент и нова радна места, објаснио је министар, најављујући убрзанији стечајни поступак који ће фирмама донети решење.
Вујовић је напоменуо да је лани само 147 фирми потражило излаз у стечају "а за тај процес их је зрело много више", и додао да је намера да, без аутоматског стечаја, многе фирме потраже излаз.