Очинство мења стање неурона у мушком мозгу
Иако је познати феномен мајчинског инстикта, и очеви имају блиску повезаност са својом децом. Та повезаност изазива менталне промене које настају од 3 до 6 месеци након доласка детета на свет.
Када мушкарац уплива у очинске воде, беба постане део његовог живота и настаје потпуно другачије понашање у когнитивном и емоционалном животу. Нормално је да трудноћа утиче на мајчине хормоне, али је врло интересантно што она слично утиче на тело мушкарца.
Он може осећати психосоматске симптоме, јер солидарно пролази кроз разне фазе са супругом. Разноразне студије показују да мушкарац у улози родитеља располаже са променама естрогена, пролактина, окситоцина и глукокортикоида. Хормон окситоцин јача везу између бебе и оца, што се манифестује кроз бригу о детету, играње и причање са њим.
Очинство подразумева стварање нових неурона, па многа истраживања доказују да се на тај начин обнављају изгубљени нерви и стварају нови. Нове нервне ћелије брже расту и побољшавају меморију мушкарца. Одувек се говори о мајчинском инстикту и само њене повезаности са својим дететом, али то се исто дешава и са оцем. Иако је у медицини позната мајчинска постпородиљска депресија, мушкарци такође могу осетити ментални умор и то од 3 до 6 месеци након доласка детета на свет.
Можда нису свесни чињенице да су глава породице, али им се та мисао усађује чим постану очеви. Сваки њихов вид хедонизма престаје и деца и породица долазе на прво место и они постају његова једина обавеза.