ОСЕЋАТЕ БОЛ ТОКОМ СЕКСА? Ево шта је могуће да вам се дешава у стомаку!
Ово није ретка појава, готово три четвртине жена ће бар једном у животу имати болан однос. За неке је то само тренутна појава, док је за друге стални проблем.
Болни односи могу бити знак гинеколошког проблема, попут цисте јајника или ендометриозе, али и проблема са сексуалношћу – недостатак жеље за односом или изостанак сексуалног узбуђења. Проблем са сексуалношћу може бити резултат проблема у вези, али и последица узимања неких лекова, попут контрацептивних пилула, неких антидепресива и аналгетика. Такође може имати везе са артритисом, шећерном болешћу, карциномом и поремећајем рада штитне жлезде.
Гинеколошка стања која могу узроковати болне односе су:
- Болести коже – контактни дерматитис као поседица реакције на сапуне, дезинфекцијска средства, лубриканте, што као резултат има пецкање и свраб приликом контакта. Након излечења основног стања престају болни односи.
- Вулводинија – стање када се бол у виду пецкања и пробадања јавља само на улазу у вагину, а не види се узрок – нема промена на кожи нити знакова инфекције, а брисеви тог предела су стерилни. Некада су, зависно од узрока, потребни лечење и операција.
- Хормонални узроци – смањење нивоа хормона естрогена током менопаузе и перименопаузе може довести до сувоће вагине. У овим случајевима помаже локална терапија хормонима или употреба лубриканата током односа.
- Вагинитис – појава инфекције вагине, најчешће је узрокована гљивицама и бактеријском вагинозом. Симптоми су печење, свраб и бол, понекад и бол при мокрењу и односима. Вагинитис се лечи локалним стављањем вагиналета, а у неким случајевима и антибиотицима.
- Вагинизмус – рефлексна контракција (стискање) вагиналних мишића. Терапија обухваћа како лекове, тако и вежбе и технике опуштања.
- Стање после порођаја – ако је порођај био тежак, а дошло је до расцепа на међици или унутар вагине, може доћи и до бола током односа. Лечи се физикалном терапијом, лековима или оперативним интервенцијама.
Други узроци могу обухватити ендометриозу и прираслице. Уколико имате проблем болних односа, требало би да се јавите свом гинекологу како би се открио тачан узрок.
Неке од ствари које можете и сами покушати су:
- Употреба лубриканта. Постоје лубриканти који су на воденој бази (користе се у случајевима осетљивости вагине или њене иритације) и силиконски који трају дуже и више "клизе". Ако користите презервативе као методу контрацепције, не треба да користите уљане течности, јер оне могу довести до пуцања кондома.
- Одвојите довољно времена за односе да бисте се могли довољно опустити.
- Разговарајте с партнером о томе када вас боли однос, а када не, да бисте се могли прилагодити.
- Пре односа покушајте с техникама опуштања – лезите у топлу каду или се на сличан начин опустите пре односа.
Уколико вам је ово било корисно, сазнајте зашто некада можете мислити да су у питању само менструални болови, а уствари указују на распадање органа (више информација на ОВОМ линку)