ОВО НИСТЕ ЗНАЛИ: Чињенице о култном филму ''Књига о џунгли'' које ће вас одушевити
Култно остварење, одушевило је свакога ко га је погледао, али неке више него занимљиве чињенијце нису познате већини људи.
Дизнијев анимирани филм „Књига о џунгли“ из 1967. је последњи филм чије је снимање надгледао Волт Дизни. Он је умро 1966, годину дана пре појављивања филма у биоскопима.
Редитељ Џон Фавро је био инспирисан не само овим филмом из 1967.
„Кад помислим на Дизнијево наслеђе, присетим се Волтовог оригиналног сна. Волт Дизнијев рад је утицао на мој рад. Он је у то време користио најновије технологије. Први је придодао музику слици, па су ликови били савршено усаглашени с музиком – нешто што је тад распаметило“, рекао је Фавро.
Књигу о Џунгли можете погледати већ вечерас у термину од 20.15х у биоскопу Cineplexx Делта City.
ЛИКОВИ
- ЗАКУЦАВАЊЕ – Кад се протегне, Балу може да досегне висину 4 и по метра.
- Медвед слободног духа је толико тежак и има толико много крзна да је било потребно скоро пет сати рендеровања по фрејму.
- ШТА ЈЕ У ИМЕНУ – Мајка вучица Ракша има прикладно име. На хинди језику, Ракша значи заштитница.
- ТОЛИКО ВЕЛИКИ – Уметници из WETA имали су креативну слободу по питању Краља Луја. Украли су легендарни лик – Гигантопитекуса – и много га повећали. Он је висок 4 метра.
- ЛОГИКА КРПИЦЕ ОКО КУКОВА – Могли носи црвену крпицу око кукова у филму, али костимографкиња Лора Џин Шенон је имала озбиљан задатак. „Могли упада у воду и блато, кисне, трчи... Чак смо додали и сигурносни тајни ремен у костим јер Могли виси по дрвећу и стенама. Свака од крпица, а на крају их је било 16 или 17, имала је одређену сврху,“ каже она.
ФИЛМСКА МАГИЈА
- ДЕТАЉИ, ДЕТАЉИ – Тим из Мовинг Пицтуре Company (МПЦ) био је задужен за анимацију преко 70 врста, израду 100 милиона лишћа и симулацију земље, ватре и воде. Тим од преко 800 компјутерских графичких уметника провео је преко годину дана на овом пројекту.
- СТВАРАЊЕ ЏУНГЛЕ – Уметници су дигитално направили већину окружења у џунгли које се појављује у филму: маховину, кору, стене, воду, траву, дрвеће, лишће по узору на праву џунглу у Индији. Виртуално окружење чини 80 посто филмског фрејма од 100 посто времена.
- МЕСТА, МОЛИМ ВАС – Филмаџије су користиле технологију снимања покрета да би им помогла да замисле цео филм пре него што почне снимање играног дела. Овај процес је укључивао специјална одела украшена тачкама које се преносе на компјутер. Чак се и редитељ Џон Фавро обукао у ово одело за потребе неколико сцена.
- МЕД, МЕД –Могли у филму „Књига о џунгли“ има пуне руке посла с медом. Слатки нектар је био проблематичан за филмаџије које су желеле да он изгледа аутентично, али и привлачно. Боја и густина су морали да се узму у обзир, као и изглед саћа.
НОМИНАЦИЈА ЗА ОСКАРА
- Добро позната песма „The Баре Necessities“, Терија Гилкисона, била је номинована за Оскара 1968.
ЧАСНА ИЗВИЂАЧКА
- Према речима глумца Бена Кингслија, ликови писца Рађарда Киплинга део су одрастања у Великој Британији. „Пре него што се дечак учлани у Извиђаче он се прикључује Младунцима,“ каже Кингсли. „А шеф Младунаца се увек зове Акела. Заправо, сва имена Извиђача потичу из Киплингових дела.“