ПОШТЕ СРБИЈЕ ПОТПИСАЛЕ АНЕКС УГОВОРА: Дефинисана нова радна места и појачан значај радника
Јавно предузеће (ЈП) Поште Србије потписало је данас Анекс 1 Колективног уговора којим су дефинисана нова радна места и појачан значај радника у технологији у тој компанији.
Документ који ће важити за 15.000 запослених, потписали су министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић, директор "Пошта Србије" Милан Кркобабић и председници синдиката ПТТ Србије и ПТТ саобраћаја Србија "Независност" Александар Павловић и Снежана Марковић.
Љајић је након потписивања казао да се потписивањем Анекса 1 Колективног уговора не повећава маса зарада за запослене, већ само обим права радника у Поштама Србије.
Он је нагласио да су кроз Колективни уговор и Анекс направљене значајне уштеде у компанији, а боља организација је омогућила да се повећају и права запослених.
- Ово је модел Колективног уговора који желимо да применимо и за друга јавна предузећа у Србији, али то значи да су неопходне значајне реформе тих јавних предузећа, као и значајне уштеде и да се повећа њихова ефикасност - нагласио је Љајић.
Директор Пошта Србије Милан Кркобабић казао је да је Колективни уговор у том предузећу потписан прошле године и да су тада дефинисане све кључне ствари, а да се данашњим потписивањем Анекса 1 дефинишу неке "промене на боље".
- То су кључне промене које се тичу права запослених, али окрећемо се и новој пословној филозофији, односно тражимо посао, а то је кључна ствар - нагласио је Кркобабић.
Према његовим речима, кроз Анекс 1 Колективног уговора предвиђена су нова радна места која одражавају потребу за продајом нових услуга на шалтерима пошта, односно мењачки послови и послови посредовања у осигурању.
Учињен искорак
Председник Синдиката ПТТ Србије Александар Павловић казао је да је потписивањем анекса учињен искорак у односу на постојећи Колективни уговор, нагласивши да је дошло време да ЈП која тржишно послују имају неки статус и да се на њих не примењује оно што се примењује на остала јавна предузећа.
- Са синдикатима смо дефинисали кључну ствар, а то је да људе из администрације пребацимо у технологију, али ћемо их вредновати на адекватан начин. Ово је крупан искорак и практичан пример како ћемо решавати ствари - казао је Кркобабић.
Он је додао да анекс садржи и могућност да синдикати и послодавци разговарају о отпремнинама уколико дође до вишкова, али коју дефинише Влада Србије уз поштовање права запослених.
Председник Синдиката ЈП ПТТ саобраћаја Србија "Независност" Снежана Марковић казала је да је Анекс 1 "круна социјалног дијалога синдиката и послодавца и да Колективни уговор у Поштама Србије није мртво слово на папиру већ да се примењује у свим сегментима".
- Послодавац га доследно поштује. Запослени поред редовне зараде имају и право на учешће у добити, као и јубиларне награде, а дајемо ветар у леђа и нашим колегиницама да постану мајке - казала је она.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин казао је да од доношења Закона о раду до данас склопљено више од 20 колективних уговора, а да је у припреми још четири.
- Закон о раду показао је да је унапредио радничка права и да колективни уговор не може да буде само слово на папиру већ мора да има упориште у реалном животу - казао је Вулин.
Преговарачки поступак за Анекс 1 Колективног уговора између послодавца и репрезентативних синдиката у "Пошти Србије" окончан је у децембру 2015, а како је речено на потписивању, преговори су вођени транспарентно и коректно и Влада Србије је дала сагласност 25. фебруара 2016.