Бројне подвале у декларисању производа
БЕОГРАД - Стање у декларисању прехрамбених производа на тржишту Србије је хаотично, а тренутна законска регулатива отвара могућности за бројне манипулације, изјавили су представници потрошачких удружења.
Председник Националне организације потрошача Србије (НОПС) Горан Паповић истакао је да у декларацији морају бити наведена битна својства и карактеристике самог производа и не смеју се сакривати. Према оцени Паповића, стање на домаћем тржишту када је у питању декларисање робе, је хаотично, а злоупотребе бројне годинама уназад.
Он је истакао да треба појачати надзор над тржиштем и формирати Национални комитет за безбедност хране, јер су у супротном, упозорио је, отворена врата домаћим и страним шпекулантима.
Председник Покрета за заштиту потрошача Београд Петар Богосављевић рекао је да је да је "много хваљен" правилник о декларисању упакованих производа усвојен крајем прошле године.
"Критике које смо имали на рачун тог правилника су игнорисане, а припрема се доношење новог правилника, али сада под притиском ових из ЕУ, јер актуелни није у потпуности усаглашен са обавезујућом регулативом ЕУ", казао је Богосављевић.
С друге стране, имате обавезујућу регулативу из ЕУ да потрошач мора да има информацију о произвођачу и учесницима у тој производњи, односно пут кључних компоненти, истакао је Богосављевић.
Он је такође указао на довођење у заблуду потрошача када су у питању воћни сокови и нектари, односно освежавајућа безалкохолна пића. Богосављевић је објаснио да је у неким случајевима воћни садржај врло мали, испод 10 одсто, али је на производу истакнута слика воћа, што не би смело да се дешава.
Богосављевић сматра да треба донети посебан закон о декларисању и тако ићи и испред обавезујућег минимума који тражи ЕУ, пре свега у интересу домаћих потрошача.