ПРЕКИДАТЕ КИЈАЊЕ, ЈЕР ВАМ ЈЕ НЕПРИЈАТНО ЗБОГ ЉУДИ? Нисте ни свесни који ОРГАНИ УМИРУ у том моменту
Нећете више то чинити.
Колико сте само пута зауставили кијање, јер сте мислили да је тако пријатније по вашу околину. Да, избегли сте непријатност, али сте тако нанели штету свом организму. Шта се заправо дешава у тренутку када зачешите нос и не испустите никакав звук приликом кијања?
У моменту ове физиолошке појаве, ваздух кроз наше ноздрве лети брзином до 160 километара на сат, ако кијање стопирамо, сав притисак сели се у неки други део тела који може да страда.
Начин кијања разликује се код куће или на пословном састанку, односно може бити опуштено или суздржано. Можда изгледа пристојније зауставити кијање у јавности, али то никако није добро за здравље. Док кијамо, ваздух кроз наше ноздрве лети брзином до 160 километара на сат.
Стопирањем или спутавањем кијања сав притисак сели се у уши где може да доведе до оштећења, на пример, пукнцања бубне опне. Може да узрокује губитак слуха и вртоглавицу која неће брзо да престане.
Могу да страдају и крвни капилари у очима, односно распукнути се због притиска, а догађа се и да се оштети дијафрагма. Јачи налет па стопирање кијања потенцијална је опасност од озледе врата, као и свеже ране код људи који су недавно оперисали синусе. У најгорем случају долази до пуцања вене у мозгу и можданог удара, што може бити смртоносно.
Зато ако вам дође да кинете у јавности, не стидите се јер цена коју можете да платите није вредна тога. Уместо суздржавања, ставите марамицу на нос и кините "као човек". Не стигнете ли да извадите марамицу, нос и уста покријте подлактицом или левим дланом - тако ћете се моћи руковати буде ли касније потребно.