РУСКИ ЕМБАРГО: Ко ће профитирати, ко највише губи?
Главна економска тема ових дана је забрана увоза прехрамбених производа која је Русија увела неким земљама. Међутим, то је отворило и неминовно питање - ко ће профитирати од ове одлуке, а кога ће највише коштати?
Кренимо од губиташа у овој причи - а као параметар узмимо вредност хране извезене у Русију 2013.
1. Норвешка 1,158 милијарде долара
2. Пољска 1,122 милијарде долара
3. САД 838 милиона долара
4./5. Шпанија/Холандија 794 милиона долара
6. Немачка 781 милион долара
7. Данска 540 милиона долара
8. Француска 423 милиона долара
9. Канада 373 милиона долара
10. Финска 361 милион долара
Сваки дан трајање забране увоза прехрамбених производа из ових земаља у Русију, значи огромне губитке за поменуте земље. Зато ЕУ не искључује ни тужбу против Русије пред СТО, јер како је израчунала руска агенција Итар Tass мера у трајању годину дана односи се на производе вредне 9,1 милијарду долара, а 6,5 милијарди долара, према подацима за 2013. извозиле су земље ЕУ.
А што се тиче земаља које би могле да профитирају од ове одлуке, највише се помиње Бразил и његова месна индустрија.
Франсиско Тура, председник Удружења бразилских произвођача меса, тврди за руску агенцију Итар-Тас да ће фарме живине у јужноамеричкој држави без проблема моћи да подмире потребе тржишта Русије.
- Бразилски капацитети омогућавају снабдевање додатном количином од 150.000 тона пилетине Русији чиме би у потпуности била покривена америчка квота. Тих 150.000 тона могу да буду бразилске - каже Тура и додаје да је руска ветеринарска контрола недавно издала дозволу за 20 произвођача пилећег меса у Бразилу да уђу на руско тржиште.
Николај Фјодоров, министар пољопривреде Русије, казао је Ројтерсу да би поред Бразила у новим околностима повећеање увоза хране могло да уследи и са Новог Зеланда, који се такође није нашао на удару декрета председника Владимира Путина и могао би да Русији обезбеди велике количине сира. Поред ових далеких прекоокеанских опција, Путин ради на проналаску замене европским и америчким производима и у непосредном суседству, али и другим земљама међу којима се помиње и Србија.