СИНИША МАЛИ: Никоме не поклањамо земљиште за БГ на води
БЕОГРАД - "Београд на води" ће довести до напретка у економији, привреди и запошљавању, према речима градоначелника Београда, Синише Малог, који негира да је реч о нетранпарентном процесу, те да ће земљиште бити поклоњено инвеститору.
Мали је оценио да се често износе паушалне изјаве о пројекту о којем треба размишљати без политичких предрасуда и објективно, јер је изузетно значајан за град и за државу.
Он очекује да ће након усвајања лекс специалиса за "Београд на води", експропријација бити завршена релативно брзо, како би се одмах формирала грађевинска парцела и почео процес издавања грађевинских дозвола.
Тај закон, додао је, решава правно-имовинску структуру земљишта и не уређује изградњу и издавање грађевинске дозволе, већ омогућава да се реше проблеми парцела на том подручју.
Упитан шта ће бити са онима који не буду задовољни условима за пресељење, Мали је рекао да је за сваку експропријацију дефинисана процедура којом Пореска управа дефинише тржишну цену, која се онда исплаћује грађанима, а да они имају право да затраже заштиту на суду.
- Ништа ту не пише што је ванредно или није до сада виђено у експропријацијама, које је држава радила на другим пројектима - рекао је Мали.
Како је објаснио, тренутно 95 одсто земљишта намењеног "Београду на води" припада Републици, док је око 5 одсто у приватном власништву, а процесом експропријације то земљиште требало би да буде пренето на државу која би онда била једини власник.
- То земљиште се уноси као удео у правно лице које се зове ''Београд на води д.о.о'', где ће држава Србија и даље бити минимум 30 одсто власник, а већински власник биће наравно они који уложе новац. Земљиште се том правном лицу не даје у власништво, него у закуп на 99 година - објаснио је Мали.
Он подвлачи да земљиште никуд не иде, већ се даје у закуп фирми у којој је држава мањински власник, што, како је рекао, значи да се никоме ништа не даје бесплатно.
- Закуп земљишта је основа за даља улагања и та финансијска средства која ће инвеститор уложити ће бити уложена управо у градњу стамбених кула и осталих садржаја, према речима градоначелника Београда.
Коментаришући критике да још није потписан уговор са инвеститором, понавља да се то очекује у следећих неколико седмица и да ниједна активност у вези са пројектом због тога не трпи.
У том контексту наводи да процес уклањања стотина нелегалних објеката траје, што би, како каже, Град и Република свакако радили, јер је њихова обавеза да се тај простор очисти.
Мали одбацује и критике да је "фингиран јавни увид" у пројекат, истичући да је сва законска процедура испоштована, а не слаже се ни са тврдњама да комунална инфраструктура Београда не може да "подржи" пројекат.
- То су паушалне изјаве. Да бисте усвојили План посебне намене, морате да имате уређене саобраћајне, водоводне, канализационе, гасоводне и друге студије по питању инфраструктуре - рекао је он и додао да је направљен план изградње 1,8 милиона квадрата на простору Савамале, заједно са саобраћајницама, планираним паркинг местима, проширењем Старог железничког моста итд.
Први објекат који ће бити грађен на самој локацији "Београда на води" биће две стамбене куле са око 320 станова и садржајима потребним за комфоран живот станара, попут фитнес сала и базена. Макета тих кула, која је била изложена на сајму у Кану, ускоро ће бити изложена у згради Геозавода.
Након две куле, како истиче, градиће се и хотел са пет звездица, а одмах потом, у року од пет месеци, биће завршен и пројекат Куле Београд.
Градоначелник подвлачи да није почела продаја станова и оквиру две куле, већ регистрација потенцијалних купаца како би инвеститор "осетио тржиште", а што је пракса коју имају у свим земљама у којима гради објекте. Зато, како је додао, још није познато ни колика ће бити цена станова.
- Главни пројекат је завршен, али увек можете мало да га промените кад видите како тржиште реагује, да ли се тражи више једнособних, двособних или трособних станова. Мислим да је то прави пут да осетите тржиште и да му изађете у сусрет - рекао је он.
Подсећајући да су две резиденцијалне куле представљене на 26. Међународном сајму некретнина (МИПИМ) у Кану, истиче да је интересовање за пројекат, највећи те врсте у овом делу Европе, било велико и да свако ко је заинтересован за овај део континента, жели да дође и види шта се то ново планира у Београду.
На сајму у Кану су, додао је, 93 земље и града презентовали пројекте, а међу њима је био и Београд, једини из региона, поред Црне Горе.